Μεγάλο διπλό στο Βόλο ο ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ κέρδισε με 4-1 μέσα στην έδρα του Βόλου κι επέστρεψε στα «τρίποντα» μετά από δύο ολόκληρους μήνες

SUPER LEAGUE-9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΒΟΛΟΣ-ΟΦΗ: 1-4

Γήπεδο: ΠΑΝΘΕΣΣΑΛΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Διαιτητής: Δημήτριος Καραντώνης

Την πρώτη του νίκη μετά από δύο μήνες πέτυχε ο ΟΦΗ, που πέρασε με 4-1 από το Βόλο και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Με παίκτη λιγότερο ο Βόλος από το 29ο λεπτό, είχε και ακυρωθέν γκολ ο ΟΦΗ.

Στο 2ο μόλις λεπτό, ο Σωτηρίου έσωσε δύσκολα μετά από σουτ του Μαρτίνεζ, ενώ στο 10’ η κεφαλιά του Γρίβα πέρασε μόλις έξω όπως κι εκείνη του Ντε Γκουζμάν στο 13’.

Δύο λεπτά αργότερα ο Γκαραβέλης έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ μετά από σουτ του Στάρτζεον και στο 17’ μετά από σέντρα από δεξιά, ο Δουβίκας έπιασε πανέμορφο γυριστό, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Στο 29ο λεπτό ο ισορροπίες άλλαξαν καθώς ο Σάντσες ανέτρεψε τον Σαρδινέρο πριν βγει φάτσα με τον Γκαραβέλη και ο Καραντώνης του έδειξε την κόκκινη κάρτα. Έτσι η ΟΦΗ πήρε μέτρα στο γήπεδο, απείλησε στο 37 με τον Νέιρα και στο 39’ ήρθε το γκολ.

OΝέιρα έβγαλε όμορφα στον Ντε Γκουζμάν που κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας του Βόλου και νίκησε τον Γκαραβέλη για το 0-1.

Στο 51ο λεπτό ο Περέα γύρισε στον Δουβίκα αλλά εκείνος μέσα από τη μικρή περιοχή δεν κατάφερε να τελειώσει σωστά τη φάση ενώ στο 58’ ο Σωτηρίου έβγαλε σε κόρνερ  το σουτ του Γκουαρατσένα.

Στο 67ο λεπτό ο  Ντε Γκούζμαν έκανε τη σέντρα, ο  Διαμαντή ς πήρε την κεφαλιά και Σαρδινέρο σκόραρε από κοντά με νέα κεφαλιά αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Όμως στο 79’ ο Σαρδινέρο βρέθηκε μόνος του στην περιοχή μετά από ασίστ του Νέιρα και τελείωσε τη φάση για το 0-2.

Ο Βόλος παρότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο, μείωσε στο 84ο λεπτό με κεφαλιά του Δημόπουλου αλλά στο 87’ οι Κρητικοί κέρδισαν πέναλτι και ο Νέιρα το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-3.

Και μάλιστα στο 90+2' ο ΟΦΗ βγήκε στην κόντρα με 5 παίκτες , ο Νέιρα έστρωσε τον Στάρτζεον που πλάσαρε για το 1-4.

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Γκαραβέλης, Γκουαροτσένα, Κολόμπο, Σάντσες, Φερράρι, Κιάκος (79’ Νίνης), Μπαριέντος, Περέα (79’ Μπαρτόλο), Μαρτίνες (33’ Δημόπουλος), Ουάρντα, Δουβίκας

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Ουές Αμπντούλ, Ντος Σάντος, Νέιρα, Διαμαντής, Γιαννούλης, Σαρντινέρο, Γρίβας, Μελάντο, Ντε Γκουζμάν, Κοροβέσης (46’ Λυμπεράκης)

Κέρδισε έως 1.000.000€ σε έναν από τους μεγαλύτερους διαγωνισμούς που έγιναν ποτέ!