Με την ψυχή στο στόμα η Μπράγκα (VIDEO)

Δύσκολη νίκη-πρόκριση με 2-1 πέτυχε η Μπράγκα κόντρα στην Τροφένσε, ομάδα 4ης κατηγορίας

ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ-3ος ΓΥΡΟΣ

Τροφένσε-Μπράγκα: 1-2

(Άλαν Ζούνιορ 50’-Αμπέλ Ρουίθ 45’, Γκαλένο 90+3’)

Τα… χρειάστηκε η Μπράγκα κόντρα στην Τροφένσε, την οποία κέρδισε πολύ δύσκολα με 2-1 χάρις σε γκολ στο 90+3’ και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Στο 26ο λεπτό ο Παουλίνιο έβγαλε όμορφα στον κάστρο, που έκανε το σουτ αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον αντίπαλο τερματοφύλακα και στο 39’ η κεφαλιά του Αλ Μουσράτι, πέρασε μόλις έξω. Ωστόσο στο 45’ ο Εσγάιο έστρωσε με κεφαλιά στον Αμπέλ Ρουίθ, που άνοιξε το σκορ με κοντινό γυριστό.

Όμως στο 49’ ο Άλαν Ζούνιορ κέρδισε πέναλτι από τον Αλ Μουσράτι και ο ίδιος το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-1.

Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες από το 65ο λεπτό λόγω αποβολής του Αντρέ Λεάο, ενώ στο 74’ η κεφαλιά του Γκαλένο πέρασε λίγο έξω.

Στο 88ο λεπτό ο Σερζίνιο απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Παουλίνιο, όπως έκανε και στην επαναφορά σε πλασέ του Ρικάρντο Όρτα αλλά στο 90+3’ ο Γκαλένο με όμορφο σουτ έκανε το 1-2.

Μπράγκα: Τιάγκο Σα, Τόρμενα, Αλ Μουσράτι (57’ Ρικάρντο Όρτα), Σεκέιρα, Αμπέλ Ρουίθ (57’ Αντρέ Όρτα), Βιάνα, Μεδέιρος (76’ Σκετίνε), Εσγκάιο, Κάστρο (76’ Νοβάις), Γκαλένο, Παουλίνιο