«Τσίμπησε» βαθμό στο Περιστέρι ο Απόλλων Σμύρνης

Η Ελαφρά Ταξιαρχία προηγήθηκε δις του Ατρόμητου, αλλά οι Περιστεριώτες ισοφάρισαν με δύο πέναλτι του Μανούσου

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 2-2

ΓΗΠΕΔΟ: Περιστερίου

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τζήλος (Λάρισας)

Ο Απόλλων Σμύρνης δεν έφυγε με άδεια χέρια από το Περιστέρι, μένοντας στο 2-2 με τον Ατρόμητο. Δύο φορές η Ελαφρά Ταξιαρχία προηγήθηκε στο ματς και μάλιστα νωρίς στα δύο ημίχρονα, αλλά η ομάδα του Κάναντι ισοφάρισε με δύο πέναλτι του Μανούσου.

Πιο δυνατά μπήκε ο Απόλλων που απείλησε στο 2' με τον Ιωαννίδη (έδιωξε ο Γιαννιώτης) και άνοιξε το σκορ στο 4' με τον Φατιόν. Σέντρα του Μπεντινέλι, κεφαλιά του έμπειρου μέσου με τον Γιαννιώτη να κάνει κακή έξοδο και να χάνει την φάση.

Οι Περιστεριώτες μετά το πρώτο τέταρτο έδειξαν να συνέρχονται. Όταν και απείλησαν με μία εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου να φεύγει ελάχιστα αουτ!

Ενώ στο 21' ο πολύπειρος μεσοεπιθετικός προσπάθησε να απειλήσει με ψαλιδάκι, αλλά η μπάλα κόντραρε σε σώμα αντιπάλου και έφυγε πλάγια. Οι παίκτες του Κάναντι στο υπόλοιπο του ματς ήλεγχαν τον ρυθμό. Αλλά δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί.

Τελικά τη λύση την βρήκε με πέναλτι στο 37'. Ο Κωτσόπουλος πήρε μία κεφαλιά μέσα στην περιοχή του Βέρχουλστ, ο Ντομίνγκες βρήκε την μπάλα με το χέρι και ο Τζήλος έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μανούσος το μετέτρεψε σε γκολ και έφερε το ματς στα ίσα.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μία φάση για τον Απόλλωνα στο 43' με τον Ιωαννίδη να μην πιάνει καλά την κεφαλιά μέσα στην καρδιά της περιοχής του Ατρόμητου.

Όπως συνέβη στο πρώτο μέρος, έτσι και στο δεύτερο, ο Απόλλων σκόραρε με την σέντρα! Μετά από φάση διαρκείας στο 47', ο Κολ σούταρε πάνω στον Γκαλβάο που ήταν σχεδόν πάνω στην γραμμή, ο Μουνιέ προσπάθησε να την φάρει ξανά μέσα στην περιοχή, εκεί όπου ο Ιωαννίδης πετάχτηκε και έκανε το 1-2!

Πάλι άργησε να... πάρει μπρος ο Ατρόμητος και να βγάλει αντίδραση. Aλλά η ισοφάριση ήρθε ξανά με πέναλτι. Ο Κιτοκό στο 65' σε μονομαχία με τον Χριστοδουλόπουλο τον έριξε στο έδαφος, ο Τζήλος είδε στο on field review πέναλτι και ο Μανούσος πέντε λεπτά μετά (στο 72') το εκτέλεσε εύστοχα για να κάνει το 2-2.

Στα τελευταία λεπτά η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω με τον Ατρόμητο να ψάχνει το γκολ και τη νίκη, αλλά η Ελαφρά Ταξιαρχία ροκάνισε τον χρόνο και κράτησε τον βαθμό.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κάναντι): Γιαννιώτης, Γκάλο, Κιβρακίδης(87' Τομάσεβιτς), Γούτας, Γκαλβάο, Σάλομον(87' Ούμπιδες), Χαρίσης(58' Μπουσούλατζιτς), Χριστοδουλόπουλος, Μανούσος, Κωτσόπουλος, Μάτιτς(58' Ραμπέγιο)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Παράσχος): Βέρχουλστ, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Μπρούσιτς, Μπαξεβανίδης, Φατιόν(82' Σλίβκα), Κολ(82' Μ. Φερνάντεθ), Χουχούμης(60' Τσαμπούρης), Μπεντινέλι, Ιωάννιδης(88' Ντάουντα), Μουνιέ(60' Κιτοκό)