Ούτε τώρα η Λαμία

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Αστέρα, ανέτρεψε το σκορ, αλλά στο τέλος δεν κατάφερε να κρατήσει την πρώτη της νίκη στο Πρωτάθλημα (2-2)

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΑΜΙΑ - ΑΣΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ 2-2

ΓΗΠΕΔΟ: ΔΑΚ Λαμίας (Αθανάσιος Διάκος)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πέτρος Τσαγκαράκης

Η Λαμία έφτασε κοντά στην πρώτη της νίκη στο Πρωτάθλημα, αλλά έμεινε στο 2-2 με τον Αστέρα Τρίπολης σε ένα ματς με δύο όψεις! Πολύ κακό το πρώτο ημίχρονο, εξαιρετικό δεύτερο 45λεπτο με ανατροπή των γηπεδούχων, δίχως να καταφέρουν να κρατήσουν το προβάδισμα στο τέλος.

Κακό το πρώτο 45λεπτο. Εκτός ρυθμού και οι δύο ομάδες. Ότι και να προσπάθησαν... δεν τους βγήκε. Κανένα σουτ στην εστία. Γκολ όμως είδαμε, από τα 11 μέτρα. Σε σέντρα του Ριέρα στο 40' από τα δεξιά, ο Αντέτζο βρήκε την μπάλα με το χέρι. Ο Τσαγκαράκης συμβουλεύτηκε και το VAR και έδωσε το πέναλτι το οποίο ο Μπαράλες μετέτρεψε σε γκολ για να κάνει το 0-1.

Άλλο... ματς είδαμε στο δεύτερο ημίχρονο, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και να βλέπουμε και τέσσερα γκολ. Με την σέντρα, είχαμε μια μεγάλη διακοπή στο ματς... από την οποία ήρθε και η ισοφάριση. Ο Ντέλετιτς στο 50' ανατράπηκε στα όρια της περιοχής και ο διαιτητής Τσαγκαράκης αφού είδε ο ίδιος την φάση στην οθόνη έδειξε την άσπρη βούλα.

Ο παίκτης που το κέρδισε, το εκτέλεσε επτά λεπτά μετά και έφερε το ματς στα ίσα. Ο Αστέρας σα να μην βγήκε στον αγωνιστικό χώρο. Η Λαμία κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και στο 69' ανέτρεψε το ματς. Ο Τσούκαλος βρήκε τον χώρο έξω από την περιοχή του Παπαδόπουλου και με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια οπισθοχώρησαν αρκετά. Ο Τεννές άργησε να φρεσκάρει τον άξονά του, ο Ράσταβατς ανέβασε την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο και στο 78' έφερε ξανά στα ίσα το ματς. Ο Τασουλής σούταρε, ο Επασί έδιωξε, αλλά ο Ριέρα που ακολούθησε την φάση, πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 2-2.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Αρκάδες ήταν αυτοί που είχαν ρυθμό και διάθεση να ψάξουν το γκολ. Στο 91' ο Ιγκλέσιας έκανε χέρι στα όρια της περιοχής, ο Τσαγκαράκης έδωσε πέναλτι, αλλά μετά από συννενόηση με το VAR πήρε πίσω την απόφασή του και έδειξε φαουλ εκτός περιοχής.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε μετά από δώδεκα λεπτά καθυστερήσεων με τον Τσούκαλο στο 8ο λεπτό να χάνει μοναδική ευκαιρία σε τετ-α-τετ του Τσούκαλου, με τον Παπαδόπουλο να τον σταματάει με σωτήρια - για την ομάδα του - επέμβαση.

ΛΑΜΙΑ (Τεννές): Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Ασίγκμπα, Μπαχανάκ, Ρόμανιτς, Μπουλούλης(90+9' Σαραμαντάς), Μπεχαράνο, Αραμπούλι(66' Τσούκαλος), Καραμάνος, Ντέλετιτς(78' Βασιλακάκης)

ΑΣΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Τασουλής, Μουνάφο(76' Μπ. Φερνάντεθ), Βαλιέντε(88' Iγκλέσιας), Ριέρα(88' Αλί Μπαμπά), Σίτο(76' Γκόμες), Κρέσπι(66' Τιλίκα), Μπαράλες