12 ΣΧΟΛΙΑ

Γκέλα και στη Λάρισα ο Παναθηναϊκός (VIDEO)

Οι «πράσινοι» μετά την ήττα στην Τρίπολη στην πρεμιέρα, έμειναν στο 1-1 με τη Λάρισα στο Αλκαζάρ

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ – 3η αγωνιστική

ΓΗΠΕΔΟ: ΑΛΚΑΖΑΡ

ΛΑΡΙΣΑ – ΠΑΟ 1-1

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ

Εβγαλε τα… μάτια του ο Παναθηναϊκός στο Αλκαζάρ. Παρά το γεγονός ότι ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 87’ και η Λάρισα δεν έδειχνε απειλητική, η κοντινή κεφαλιά του Πινακά έκανε το 1-1, ισοφαρίζοντας το γκολ του Μακέντα απ’ το 26’. Ο Παναθηναϊκός λοιπόν, μετά την ήττα από τον Αστέρα στην Τρίπολη στην πρεμιέρα, άφησε άλλους δυο βαθμούς εκτός έδρας φέρνοντας 1-1 με τη Λάρισα, στην επιστροφή της στο Αλκαζάρ. Το ματς κύλησε στη μετριότητα, με τον ΠΑΟ να ανοίγει το σκορ, να μην απειλείται ιδιαίτερα, αλλά και να μη μπορεί να το «καθαρίσει». με αποτέλεσμα στο 87’ να το πληρώσει.

Το ματς

Δεν παρουσίασαν κάποιο σπουδαίο ποδόσφαιρο οι δυο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός ήταν πιο επικίνδυνος, πιο ουσιαστικός, πιο δραστήριος επιθετικά. Η Λάρισα από την πλευρά της άνευρη, χωρίς ουσία στο παιχνίδι της, προσπάθησε να απειλήσει από στημένες μπάλες, χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Οι μηδέν τελικές στο πρώτο μέρος τα λένε όλα… Οι «πράσινοι» έδειχναν πιο επικίνδυνοι και στο 26’ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Αϊτόρ γύρισε μέσα από την περιοχή και δεξιά στον Μακέντα, με τον φορ του Παναθηναϊκού με πλασέ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και να κάνει το 0-1. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Μέχρι το φινάλε του ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που άγγιξε το δεύτερο γκολ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σουτ του Βέλεθ έβγαλε με τάκλιν σε κόρνερ ο Τόρζε, πριν φτάσει η μπάλα στο τέρμα, ενώ απ’ αυτό το κόρνερ κεφαλιά του Μακέντα πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λάρισα μπήκε με περισσότερο επιθετικό πνεύμα. Στο 52’ από φάουλ που κέρδισε από αριστερά, όπως έκανε επίθεση, το εκτέλεσε απευθείας και έξυπνα ο Τόρζε με τον Διούδη να βγάζει με γροθιές.  Από εκεί και μετά… τίποτα μπροστά απ’ τις δυο εστίες. Μέχει το 64’, όταν η Λάρισα απείλησε ξανά. Χρειάστηκε το λάθος γύρισμα του Σάντσες στον Διούδη, με τον Μιλοσάβλιεβιτς να τρέχει να κάνει με προβολή το σουτ και τον τερματοφύλακα του ΠΑΟ να διώχνει με το σώμα στο ύψος της περιοχής. Και στη συνέχεια το απόλυτο… τίποτα. Πολλές διακοπές, πολλές αλλαγές, πολλά λάθη και ένα παιχνίδι κέντρου, χωρίς καμία ουσία. Για τη Λάρισα, γιατί τον Παναθηναϊκό τον βόλευε αυτός ο ρυθμός απ’ τη στιγμή που ήταν μπροστά στο σκορ. Στα τελευταία λεπτά οι «πράσινοι» έδωσαν μέτρα στη Λάρισα, θέλοντας να παίξουν στην κόντρα. Και το πλήρωσαν. Στο 87’ η Λάρισα με κοντινή κεφαλιά του Πινακά έκανε το 1-1 στο 87’. Ο Παναθηναϊκός μετά την ισοφάριση, «έτρεξε» μήπως και κάνει κάτι καλό στα τελευταία λεπτά, όμως δεν κατάφερε τίποτα, αφήνοντας άλλους δυο βαθμούς.

Οι συνθέσεις
ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου):
 Νάγκι, Μπέρτος (72’ Γρηγορόπουλος), Ηλιάδης, Μιχαήλ (77’ Μούζεκ), Φιλίπ, Σπαρβ, Σεσέροβιτς (73’ Γκαζάλ), Τόρζε, Μιλοσάβλιεβιτς (72’ Πινακάς), Τρούγιτς (57’ Πλατέλλας), Ντουρμισάι.

Παναθηναϊκός (Ντάνι Πογιάτος): Διούδης, Σάντσες, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ (75’ Πούγγουρας), Μπουζούκης (88’ Σερπέζης), Κουρμπέλης, Αγιούμπ, Αϊτόρ (88’ Χατζηγιοβάνης), Μακέντα (74’ Σαβιέρ), Καρλίτος (90’+2’ Ιωαννίδης).

BlueEyesWhiteDragon - 29/9/2020 10:31

Ενισχύθηκε φέτος ο βαζελος αλλά έπεσε σε κλασσική περίπτωση Ισπανού- Πορτογάλου προπονητή... Δικά τους παιδιά πολλά λόγια και δουλειά μηδέν... Έτσι την πατήσαμε εμείς πέρσι... Έτσι την πάτησε και ο γαύρος με μαρτινς τον πρώτο 1.5 χρόνο με την διαφορά ότι αποφάσισαν να του ξεκοψουν της φιλίες του και να του φτιάξουν ομάδα .

Charlemagne - 29/9/2020 13:59

φιλε ο γαυρος δεν την πατησε καθολου με μαρτινς. Ναι μεν δεν πηρε κανεναν τιτλο, αλλα επαιζε ωραια μπαλιτσα

Christos1962 - 29/9/2020 11:28

Παιδιά δεν φταίει μόνο ο Πογιάτος …βρείτε μου ένα ποδοσφαιριστή του Βάζελου που έχει θέση στην ΑΕΚ στον ΠΑΟΚ η στον Ολυμπιακό!!

Tonino_21 - 29/9/2020 10:22

Το είπανε και άλλοι φίλοι, είναι καρμπόν περίπτωση Cardozo, όλο μπλά μπλά και θεωρίες για κατοχή μπάλας. Τελικά προπονητής που δεν έχει κάνει "αγροτικό" σε πρώτη ομάδα και προέρχεται απο ακαδημίες και ας ειναι της Ρεάλ πολύ δύσκολα πετυχαίνει σε "κανονική¨ομάδα.

AEK_gia_panta2 - 29/9/2020 01:59

Ίβιτς+Καρέρα, σας ευχαριστώ. Από εμένα έχουν το ελεύθερο αυστηρής κριτικής για ένα χρόνο ακόμα, λόγω του τραγικού περσινού καλοκαιριού. Μακάρι να είναι και οι 2 στη θέση τους σε ένα χρόνο από τώρα, τότε θα τους κρίνω αυστηρά, όταν θα έχουμε απαλλαγεί οριστικά από τη λαίλαπα Λύμπε-Καρντόσο.

thanosaek - 28/9/2020 23:25

Αυτός στον πάγκο που το παίζει προπονητής, πρέπει να είναι ο καρντόσο με περούκα

giaopdaek - 28/9/2020 23:14

Αντε γιατι πολυ γλωσσα ειχανε βγαλει..ανετα θα περασουμε φετος την ΑΕΚ ο ενας δεν υπαρχει η ΑΕΚ ο αλλος..ολα τα βαζελια τα ιδια λεγανε..αντε καλη χωνεψη τωρα..

inzaghi9 - 28/9/2020 23:11

Mα.... ο Αλαφούζος ξεφτίλισε τον Μελ στις μεταγραφες το καλοκαίρι...!

taxiss21 - 28/9/2020 23:04

Αυτή την ομάδα ζήλεψαν κάποιοι που πήρε τον Ισπανό Καρντοσο

Amdam21 - 28/9/2020 22:10

Έχουν βρει τον Καρντόσο τους τα παιδιά απλά αρνούνται να το παραδεχτούν

Coffeeshop21 - 28/9/2020 22:01

Πήρανε 5-6 Ισπανούς και κάνανε παροικία , και βγήκανε οι δικοί μας οι ισοπεδωτες να πουν ότι ο βαζελος ενισχύθηκε σημαντικά και θα βγει ....3ος από πάνω μας... όχι άλλο κάρβουνο

sergioaraujo9_11 - 28/9/2020 21:53