10 ΣΧΟΛΙΑ

Άγγιξε το θαύμα αλλα λύγισε στην παράταση ο Άρης

Έστειλε στη παράταση το ματς με την Μόλντε (3-0 κανονική διάρκεια) αλλά δεχθηκε γκολ-μαχαιριά στις καθυστέρησεις του Α μέρους της παράτασης

EUROPA LEAGUE-3ος ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ

ΑΡΗΣ - ΜΟΛΝΤΕ 3-1

ΓΗΠΕΔΟ: Κλ. Βικελίδης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ρομπ Χάρβεϊ

Ο Άρης έκανε την υπέρβαση ισοφάρισε το σκορ της Νορβηγίας κόντρα στην Μόλντε αλλά δεχθηκε γκολ στις καθυστερήσεις του Α μέρους της παράτασης και έχασε την πρόκριση (3-1).

Πάντως ο Άρης διαμαετυρεται για μια φάση στο 92'. Ο Λέκε Τζέϊμς της Μόλντε έκανε δύο αντιαθλητικά φάουλ σε διάστημα ενός λεπτού, αλλά δέχθηκε μόνο την κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης, προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες των παικτών του Άρη.

Ο Άρης πίεσε από τα πρώτα λεπτά. Πρώτη καλή στιγμή στο 6' με τη κεφαλιά του Σάσα στο πρώτο δοκάρι αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Η Μόλντε προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τα κενά πίσω των κίτρινων. Είχε δύο κερδισμένα στημένα μέσα σε λίγα λεπτά (9'-12') αλλά πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Τελικά οι κίτρινοι βρήκαν το γκολ από ένα δικό τους στημένο. Ο Ματίγια στο 25' εκτέλεσε φάουλ από τα 30 μέτρα και άνοιξε το σκορ!

"Φωτιά" στο Κλ. Βικελίδης έβαλε ο Δεληζήσης στο 37'. Σέντρα ο Φετφατζίδης, προβολή ο κεντρικός αμυντικός του Άρη και 2-0!

Το ημίχρονο έκλεισε με ένα σουτ του Ντιγκινί στο 41'.

Οι Νορβηγοί τα είχαν χαμένα... Ο προπονητής της προχώρησε άμεσα με την έναρξη του β' μέρους σε διορθωτικές κινήσεις.

Ο Άρης βρισκόταν ένα γκολ μακριά από την ισοφάριση και είχε ένα ολόκληρο ημίχρονο για να το πετύχει. Στα πρώτα λεπτά δεν είχε την κλασική φάση για να το πετύχει.  Στο 67' μονάχα ο Ντιγκινί σε γύρισμα του Σούντγκρεν δεν ήρθε σωστά σε επαφή με την μπάλα και έχασε μοναδική ευκαιρία για να απειλήσει.

Οι Νορβηγοί προσπάθησαν να επιτεθούν και να τελειώσουν την πρόκριση αλλά ο Κουέστα είχε ένα ήρεμο δεύτερο ημίχρονο.

Τελικά ο Άρης βρήκε το γκολ στο 84' με τον Ντιγκινί να νικάει με το κεφάλι τον Κράνινξ και ο Άρης έφτασε σε μια επική ανατροπή.

Στο πρώτο μέρος της παράτασης ο Άρης μπήκε με το πόδι στο Γκάζι. Είχε δύο καλά σουτ με τον Μαρτίνες και τον Ντιγκινί (92' και 100' αντίστοιχα).

Η Μόλντε από την άλλη απάντησε με... Γκολ. Στο 105' συγκεκριμένα με τον Μπολί να βγαίνει στην «πλάτη» της άμυνας του Άρη και με ψηλοκρεμαστό πλασέ να νικάει τον Κουέστα που έχει βγει.

Ο Άρης πλέον έψαχνε δύο γκολ στο β μέρος της παράτασης και για λιγα εκατοστά στο 111' δεν πέτυχε το πρώτο. Ο Ροουζ με δυνατό σουτ σημάδεψε το δοκάρι ενώ στην επαναφορά ο Ντιγκινί νικήθηκε από τον Κράνινξ.

Ενω στο 117' ο Δεληζήσης αστόχησε από καλή θέση με το 3-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Σούντγκρεν, Ρόουζ, Δεληζήσης, Κόρχουτ(104' Μπάσα), Ματίγια, Σάσα, Φετφατζίδης(78' Γιουνές) , Ντιγκινί, Λάρσον(64' Μαρτίνες), Ιντέγε(102' Τόνσο)

ΜΟΛΝΤΕ: Κράνινξ, Χάραλντσεϊντ, Μπγέρνμπακ, Γκάμπριελσεν, Χάουγκεν(55' Φόρεν), Άουρσνες, Χουσαϊν, Χέσταντ(99' Κνούντζον), Εικρεμ(75' Έλινγκσεν) , Ομοϊχουάνφο(88' Μπολί) , Τζέιμς

aggelo21 - 16/8/2019 14:52

Ανεβασμένοι φέτος Άρης, Ατρόμητος, Παναθηναϊκός και φυσικά δυνατοί Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ. Δύσκολη χρονιά προβλέπεται και στενεύουν τα περιθώρια για περαιτέρω ενίσχυση που όπως όλοι είδαμε κρίνεται μάλλον απαραίτητη για να σταθούμε ανταγωνιστικά απέναντι σ' αυτούς τους 5...

ghad - 16/8/2019 17:43

Και εξηγουμαι λοιπον:Φυσικα και θελουμε 1με 2 παικτες ακομα.Απο κει και περα ο ατρομητος σαν ροστερ ειναι πολυ κατωτερος απο περυσι,ο βαζελος βασει των εμφανισεων που κανει μεχρι τωρα σημαινει κακιστη προετοιμασια αλλιως ειναι φαβορι για το πρωταθλημα!Ο αρης θα ειναι λογικα καλυτερος απο περισυ και οσο για τους 2 γαυρους ο μεν του πειραια δε με πειθει το ροστερ του οσο και να σκουζουν,η δε απουσια του φορτουνη θα ειναι αισθητη.Ο δε της τουμπας φαινεται καθαρα οτι ακολουθει τα περσινα... Συνέχεια μας χναρια,εκανε υπερελαστικη προετοιμασια για το τσουλου και θα παθει οτι παθαμε και μεις συν οτι βιειρινια και μαουριτσιο θα ειναι χωρις καθολου προετοιμασια.

ghad - 16/8/2019 16:51

Δηλαδη με το ροστερ που εχουμε τωρα δεν ειμαστε ανταγωνιστικοι απεναντι σε παο ατρομητο και αρη!Καλα για παοκ γαυρο δε το συζητω αυτοι ειναι ρεαλ και μπαρτσελονα ε?

borsalino911 - 16/8/2019 16:01

Ωραίος ο παντελιδης ωραία μπαλα

johnyaekara - 16/8/2019 15:00

Ομαδα με καρδια και με ψυχη!!

R21_AEK - 16/8/2019 11:33

Ειδατε τη σημαινει να εχεις δικη σου εδρα κλουβι αντε ποτε θα ειναι ετοιμο να παμε στη ΝΦ.

vtsola21 - 16/8/2019 08:50

Εγώ το χάρηκα πάντως για την προσπάθεια τους ήταν εξαιρετικός...και έδειξε πολύ καλύτερα στοιχεία απο μας

"Η ΑΕΚ είναι Ιδέα" - 16/8/2019 06:29

Πλήρωσε τα χάλια το πρώτου αγώνα, άξιζε να περάσει!

konan - 16/8/2019 01:22

Κρίμα πραγματικά είδα το ματς μεγάλη ψυχή βγάλανε τα παιδιά και μπράβο τους, έπαιξαν και πολύ ωραία μπάλα σε αντίθεση με το δικό μας το έκτρωμα.. κάτι πάει στραβά και πρέπει να δούνε πάρα πάρα πολύ γρήγορα τι είναι αυτό

an0nymous - 16/8/2019 00:23

πολύ καλός ο άρης.. πραγματικά λίγο πιο εύστοχος να ήταν περνούσε με φοβερή ανατροπή..