Διπλό για Αντβέρπ, γκάζωσε στο τέλος η Ντιζόν

Δύο παιχνίδια σήμερα για το όμιλο της ΑΕΚ

BCL 3ος ΟΜΙΛΟΣ - 1η αγωνιστική

ΛΙΕΤΚΑΜΠΙΛΙΣ-ΑΝΤΒΕΡΠ: 87-91

Στη Λιθουανία άνοιξε η αυλαία του ομίλου της ΑΕΚ με την Αντβέρπ να φεύγει με νίκη από την έδρα της Λιετκαμπίλις επικρατώντας με 91-87. Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στους φιλοξενούμενους όμως στη συνέχεια η Λιετκαμπίλις αντεπιτέθηκε. Πήγε στο ημίχρονο με ένα πόντο πίσω (40-41) και στην τρίτη περίοδο προηγήθηκε με 64-54. Όπως στο τέταρτο δεκάλεπτο η Αντβέρπ κυριάρχησε και τελικά το ματς πήγε στην παράταση καθώς η κανονική διάρκεια τελείωσε ισόπαλη 80-80. Στον έξτρα χρόνο ένα κάρφωμα του Μπακό στο επτά δευτερόλεπτα από το τέλος έκανε το 87-90 και ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι. Με 18 πόντους, εννέα ριμπάουντ και τρεις ασίστ ο Ντέιβ Ντουντζίνσκι ήταν ο κορυφαίος των νικητών.

ΝΤΙΖΟΝ-ΝΙΜΠΟΥΡΚ: 74-63

Στη Γαλλία η Ντιζόν επικράτησε με 74-63 της Νίμπουργκ. Το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντο μέχρι τα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου αλλά στη συνέχεια οι Γάλλοι "γκάζωσαν" και πήραν μια διαφορά που δεν έχασαν ως το τέλος. Ο Ντέιβιντ Χόλστον με 16 πόντους και πέντε ασίστ αλλά και ο Αξέλ Ζιλιέν με 12 πόντους και επίσης πέντε ασίστ οδήγησαν τη Ντιζόν στη νίκη. Για τη Νίμπουργκ 22 πόντους πέτυχε ο Βόιτεχ Χρούμπαν.