Στο +16 η Λίβερπουλ από τη Σίτι κι έχει και ματς λιγότερο

Έναρξη Αγώνα || Τέλος Ημιχρόνου || Έναρξη Ημιχρόνου

ΤΕΛΟΣ

Ασίστ του Άλισον!

90+3'
Goal

Μετά από κόρνερ της Γιουνάιτεντ, η Λίβερπουλ έφυγε στην κόντρα, ο Σαλάχ κατάπιε τον αντίπαλό του και με πλασέ έκανε το 2-0.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 2-0.

90+1'

Μίνι πολιορκία της Γιουνάιτεντ στα καρέ της Λίβερπουλ

Πάλι έδιωξε ο Φαν Ντάικ

90'
Corner

Κι άλλο κόρνερ που το παραχωρεί ο Φαν Ντάικ

88'
Corner

Κόρνερ για τη Γιουνάιτεντ

87'
Αλλαγή

Ο Νταλότ αντί του Σο

83'
Αλλαγή

Έξω οι Μανέ και Φιρμίνο και μέσα ο Φαμπίνιο με τον Οριγκί

81'
Corner

80'

Πάντως η Λίβερπουλ προσεγγίζει κάπως αφελέστατα το ματς καθώς συνεχίζει να επιτίθεται, να πιέζει ψηλά και να αφήνει χώρους πίσω. Άλλο αν μέχρι τώρα οι παίκτες του Σόλσκιερ δεν το έχουν εκμεταλλευτεί

78'

Πέρασε απ' όλους η σέντρα του Μαρσιάλ από αριστερά

75'
Αλλαγή

Έξω ο Περέιρα μέσα ο Μάτα και ο Γκρίνγουντ αντί του Γουίλιαμς

72'
Κίτρινη Κάρτα

Στον Σο που έκοψε με λαβή ελληνορωμαϊκής τον Σαλάχ

67'
Corner

Ο Φρεντ έκανε ξανά την κούρσα και το σουτ και ο Άλισον έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ

66'
Αλλαγή

Ο Λαλάνα αντί του Τσάμπερλεϊν

63'
Out

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ: Η Λίβερπουλ βγήκε στην κόντρα, ο Βαϊνάλντουμ άδειασε έναν αντίπαλο και άνοιξε αριστερά στον Μανέ, που πλάσαρε αδύναμα και αστόχησε για εκατοστά

60'
Out

ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΧΑΣΕΙΣ ΑΥΤΟ! Ο Μαρσιάλ άλλαξε πανέμορφα με τον Περέιρα, βρέθηκε απέναντι στον Άλισον αλλά έκανε ένα τραγικό σουτ

59'

Η Λίβερπουλ κερδίζει με 1-0 και αντί να προστατεύει λίγο τα νώτα της παίζει φουλ επίθεση

Ξεθάρρεψε λίγο η Γιουνάιτεντ

58'
Out

Ο Φρεντ έκανε όμορφη κούρσα από το κέντρο, σούταρε από το ύψος της περιοχής αλλά αστόχησε

Πάντως όσο δε δέχεται το 2ο γκολ η Γιουνάιτεντ όλα παίζουν..

55'

Άδειασε τον Μπισάκα ο Φιρμίνο αλλά σούταρε στα σώματα από αριστερά

54'
Corner

Κι άλλο κόρνερ... Απίστευτη πίεση της Λίβερπουλ

52'
Out

Ο Τσάμπερλεϊν κινήθηκε τον άξονα κι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Ντε Χέα έπεσε και μπλόκαρε

Δεν μπορεί να αλλάξει 2η πάσα η ομάδα του Σόλσκιερ

52'
Corner

Κι άλλο κόρνερ τώρα για τη Λίβερπουλ

Εφιαλτικό πεντάλεπτα για τη Γιουνάιτεντ

49'
Out

ΔΟΚΑΡΙ: Ο Χέντερσον έκλεψε κι έπιασε φοβερό σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα τράνταξε το δοκάρι του Ντε Χέα ο οποίος βρήκε λίγο την μπάλα

49'
Out

Μανέ και Φιρμίνο άλλαξαν όμορφα αλλά ο Σενεγαλέζος πλάσαρε αρκετά άστοχα από το πέναλτι

48'
Out

ΤΙ ΕΧΑΣΕΕΕΕΕ; Ο Ρόμπερτσον έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Σαλάχ μόνος με τον Ντε Χέα, πλασάρει άτσαλα και αστοχεί

47'

Στα σώματα το σουτ του Χέντερσοον μετά από στρώσιμο του Σαλάχ

46'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Επιστρέφουν οι ομάδες

Στο πρώτο τέταρτο η Γιουνάιτεντ πάταγε καλά αλλά μετά το γκολ της Λίβερπουλ το γήπεδο έγειρε

ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ

45'
Out

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΠΑΜΒΑΣΗ: Ο Μανέ πήρε την πάσα από τον Σαλάχ κι έκανε το σουτ από αριστερά αλά ο Ντε Χέα έσωσε εντυπωσιακά με το πόδι.

44'
Out

Μακρινό σουτ του Περέιρα, στα χέρια του Άλισον

41'
Out

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ: Ο Μαρσιάλ σέντραρε από αριστερά, ο Γουάν Μπισάκα γύρισε με τη μία στο δεύτερο δοκάρι αλλά ο Περέιρα μέσα από τη μικρή περιοχή δε βρήκε την μπάλα.

40'
Out

Ο Μαρσιάλ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά αρκετά έξω

36'

ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ της Λίβερπουλ... Ελάχιστα μπροστά ο Βαϊνάλντουμπου σκόοραρε

34'

Από το γκολ και μετά, η Γιουνάιτεντ στην κυριολεξία δεν έχει περάσει το κέντρο.

28'
Corner

Κι άλλο κόρνερ για τη Λίβερπουλ

Μονόλογος της Λίβερπουλ το ματς από το 15 και μετά.

27'
Out

Ο Σαλάχ έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά το πλασέ του Φιρμίνο από κοντά, έξυσε το δοκάρι του Ντε Χέα

26'

ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ ΤΟ ΓΚΟΛ. ΣΩΣΤΗ ΑΠΟΦΑΣΗ

Αλλαγή

Στον Ντε Χέα για διαμαρτυρία

25'
Αλλαγή

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ: 2-0 και χαμός στο γήπεδο: Ο Φισμίνο σκόραρε με πανέμορφο πλασέ αλλά οι παίκτες της Γιουνάιτεντ έχουν πέσει πάνω στον Πόουσον καθώς στην αμέσως προηγούμενη φάση μάλλον υπήρξε φάουλ στον Ντε Χέα

24'

Ο Μανέ πήρε την μπάλα και πάτησε περιοχή και την ώρα που ήταν έτοιμος να σκοράρει, κόπηκε από τον Σο. Άργησε λίγο ο Σενεγαλέζος

23'
Corner

Κι άλλο κόρνερ για την ομάδα του Κλοπ. Το 4ο

21'

Συνεχίζει ο Περέιρα, συνέχεια και στο ματς

20'

Στο έδαφος ο Αντρέας Περέιρα και μίνι διακοπή

Έχει πάρει τα πάνω της η Λίβερπουλ

18'
Out

Ο Άρνολντ εκτέλεσε φάουλ αυτή τη φορά και ο Φαν Ντάικ προσπάθησε με προβολή να σκοράρει αλλά ο Μαγκουάιρ έδιωξε σε κόρνερ.

Η Γιουνάιτεντ είχε κατέβει διαβασμένη, είχε προσήλωση στο αμυντικό κομμάτι αλλά από μια στημένη φάση ο Φαν Ντάικ την πλήγωσε και όλα αλλάζουν πλέον

15'
Goal

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 1-0 η Λίβερπουλ με κεφαλιά του Φαν Ντάικ μετά από κόρνερ

14'
Corner

Κι άλλο κόρνερ για τους γηπεδούχους

10'

Φτάσαμε στο 10' κι ακόμη δε βλέπουμε καλή μπάλα. Η Γιουνάιτεντ έχει ελέγξει το κέντρο, με τον Φρεντ να δείχνει σε καλό βράδυ

6'
Corner

Πρώτο κόρνερ για τη Λίβερπουλ στο ματς

Η ομάδα του Σόλσκιερ πατά καλά στο πρώτο πεντάλεπτο και προσπαθεί να πιέσει ψηλά

5'

Ο Φαν Ντάικ έχει ήδη κάνει τρία σημαντικά κοψίματα!

Ο Νορβηγός έχει φορτώσει και τα άκρα του με τους Ουίλιαμς και Γουάν Μπισάκα καθώς οι πλάγιοι μπακ της Λίβερπουλ είναι άμεση πηγή κινδύνων

Με τριάδα στην άμυνα ο Σόλσκιερ

1'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΟ ΜΑΤΣ!

Μπήκαν στο κατάμεστο Άνφιλντ οι 22 παίκτες και οι διαιτητές

Στη φυσούνα οι παίκτες των ομάδων και όλα έτοιμα

Διαιτητής: Κρεγκ Πόουσον. Βοηθοί: Γκάρι Μπέσγουικ, Ριτσαρντ Γουέστ. 4ος: Τζον Μος

Ο πάγκος του Σόλσκιερ: Ρομέρο, Μπεϊγί, Μάτα, Τζόουνς, Λίνγκαρντ, Νταλότ, Γκρίνγουντ

Οι αναπληρωματικοί του Κλοπ: Αντριάν, Φαμπίνιο, Μιναμίνο, Λαλάνα, Οριγκί, Ματίπ, Τζόουνς

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν Μπισάκα, Λίντελεφ, Μαγκουάιρ, Σο, Φρεντ, Μάτιτς, Τζέιμς, Περέιρα, Γουίλιαμς, Μαρσιάλ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Άρνολντ, Ρόμπερτσον, Φαν Ντάικ Γκόμες, Τσάμπερλεϊν, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Σαλάχ, Μανέ, Φιρμίνο

ΠΑΜΕ ΣΤΙΣ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Το πρώτο ματς των δύο ομάδων δόθηκε στις 12 Οκτωβρίου του 1895!

Συνολικά ανάμεσα στις δύο ομάδες έχουν διεξαχθεί 203 αναμετρήσεις (80 νίκες η Γιουνάιτεντ, 57 ισοπαλίες και 66 νίκες η Λίβερπουλ)

Οι δύο ομάδες έχουν δώσει συνολικά 173 αγώνες σε επίπεδο πρωταθλήματος με τη Γιουνάιτεντ να μετρά 68 νίκες, τη Λίβερπουλ, 56 και 49 αγώνες να έχουν λήξει ισόπαλοι

Αήττητο 38 αγώνων Πρέμιερ Λιγκ μετράει η Λίβερπουλ. Πλησιάζει τους 40 της Τσέλσι, ενώ στην κορυφή είναι οι 49 της Άρσεναλ

Η γηπεδούχος υποδέχεται τη Γιουνάιτεντ για πρώτη φορά από το 1990 ως πρωτοπόρος της Πρέμιερ Λιγκ

Η Λίβερπουλ έχει ηττηθεί σε 28 αγώνες Πρέμιερ Λιγκ από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, 8 περισσότερους από κάθε άλλη ομάδα

Η Λίβερπουλ έχει κερδίσει μόλις 1 από τα 11 τελευταία παιχνίδια της (1-5-5) στην Πρέμιερ Λιγκ εναντίον της Γιουνάιτεντ

Στον 1ο γύρο στο «Ολντ Τράφορντ» η Γιουνάιτεντ κράτησε τη Λίβερπουλ στο 1-1, που είναι και η μοναδική απώλεια στο φετινό πρωτάθλημα για την αρμάδα του Κλοπ

Παραδοσιακά αυτό είναι το σημαντικότερο ντέρμπι στο Νησί, με τις δύο ομάδες να έχουν συνολικά 38 πρωταθλήματα (20 η Γιουνάιτεντ και 18 η Λίβερπουλ).

Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο ντέρμπι της Λίβερπουλ με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ