8 ΣΧΟΛΙΑ

Διπλό με πολύ... VAR στη Λάρισα ο ΠΑΟ

Ο Βρέσκας έδωσε τρία πέναλτι στον Παναθηναϊκό με το ένα να είναι σαν αυτό που δεν πήρε η ΑΕΚ στην Τούμπα

ΣΟΎΠΕΡ ΛΊΓΚΑ 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΆΡΙΣΑ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 0-2

ΓΗΠΕΔΟ AEL FC Arena

Τέταρτη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα για τον Παναθηναϊκό , ο οποίος κέρδισε με δυο.. Στα τρία πέναλτι την Λάρισα που έχει παράπονα για τη διαιτησία.

Πρώτη καλή στιγμή στο 11', για τον Παναθηναϊκό, με το σουτ του Γιόχανσον από το ύψος της περιοχής να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κρίστινσον.

Ο ΠΑΟ που μπήκε πιο δυνατά ζήτησε στο 13' πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Νάγκι αλλά ο διαιτητής Βρέσκας είπε παίζετε βλέποντάς και το VAR. Αντίθετα δόθηκε αυτό στον Ζαχίντ από τον Μόρα στο 22'. Ο έμπειρος αμυντικός και όλοι στην Λάρισα διαμαρτυρηθηκαν και ο Χατζηγιοβάνης το μετέτρεψε σε γκολ στο 25'. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός τρία λεπτά μετά κέρδισε νέο πέναλτι σε μαρκάρισμα του Καρανίκα αλλά ο Κρίστινσον τον νίκησε μένοντας στην εστία και μπλόκαρε την εκτέλεση αλά Πανένκα.

Η Λάρισα που ήταν ακίνδυνη στο α μέρος ανέβηκε στην επανάληψη. Είχε ένα συρτο σουτ του Μπούστος στο 52' έξω από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Διούδη! Και στο 63' σκόραρε με τον Κάτσε αλλά ο Παπάζογλου που προσπάθησε να προστατέψει στη φάση την μπάλα που είχε πάρει πορεία προς τα δίχτυα υποδέχθηκε ορθώς σε θέση οφσάιντ. Το παιχνίδι άνοιξε μετά το 65' απέκτησε πολύ γρήγορο ρυθμό η ΑΕΛ ανέβηκε ψηλά να πιέσει και η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω αλλά δεν είδαμε τη σπουδαία φάση. Κεφαλιά του αμαρκάριστου Παπάζογλου στο 75' έφυγε άουτ.

Τελικά το γκολ το πέτυχε ο ΠΑΟ στο 90' με νέο πέναλτι που έδωσε ο Βρέσκας. Κάθετη πάσα του Ζαχίντ για τον Ανουάρ, που βγήκε απέναντι στον Κρίστινσον, ο οποίος τον ανέτρεψε. Ο Μπουζούκης αυτή τη φορά ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 0-2. Η ΑΕΛ τα παράτησε και ο ΠΑΟ είχε τη τελευταια φαση στο ματς με τον Χατζηγιοβάνη στο 93'.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μόρας(46' Μουζεκ), Ζίζιτς, Καρανίκας(46' Μπούστος) , Κάτσε(63' Βινισιους) , Γκαζάλ, Μιλοσάβλιεβιτς, Μπέρτος, Ουάρντα, Παπάζογλου

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Χατζηθεοδωρίδης(83' Κολοβέτσιος), Γιόχανσον, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Δώνης(72' Μπουζούκης), Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης, Ζαχίντ, Νάγκι(60' Ανουάρ) , Καμπετσής

jigis_21 - 25/1/2020 23:06

Τον νικουσες 0-2 στο ημίχρονο κι αντί να του βάλεις αλλα 2 τον έκανες μάγκα... Ώρα να τον βάλουμε στη θέση του...

AEK Frankfurti - 25/1/2020 22:56

4αρα στην βαζελα σε συο εβδομάδες !! Τους έχω τόσο αντιπαθήσει από τότε που αδερφοποιηθηκαν με τους μπαοκτζιδες. Σιγά την ομάδα και τον προπονηταρα που έχουν

Butcher - 25/1/2020 22:14

Αυτό που ο ΠΑΟ παίρνει βαθμούς εκεί που η ΑΕΚαρα έχασε με ξεπερνάει

Xarouhs - 25/1/2020 21:36

Την εξυγίανε την Λάρισα μια χαρά ο βάζελος, 3 πέναλτι... ο διαιτητής να τα βλέπει όλα πράσινα, ο δε Δώνης να καμαρώνει από τον πάγκο, για την ομαδάρα του ενός ημιχρόνου που έχει φτιάξει, με ρεκόρ στα πέναλτι. Απορώ πως ήρθε αυτός ο αντιπαθητικός ο άνθρωπος στην ΑΕΚ, όπως και ο Μαρίνος άλλωστε, καμία σχέση με ΑΕΚ και ευτυχώς που έφυγαν τόσο γρήγορα, αν και δεν έπρεπε να έρθουν καθόλου. Ο δε Χατζηγιοβάννης, άλλος αυτός, βάζει ένα γκολ με αμφισβητούμενο πέναλτι και πάει και βαράει και το... Συνέχεια δεύτερο, που δεν το έλεγες και μαρς, αλά Πανένκα, να ξεφτιλίσει τον τερματοφύλακα, πολύ καλά να πάθει...Μια ζωή ΑΕΚάρα, εντελώς άλλη κατάσταση.