Πρόκριση για Άρη, για κλάματα η διαιτησία

Ο Άρης νίκησε με 2-1 την Ξάνθη και πήρε την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου, με την διαιτησία να είναι για κλάματα

Ο Άρης νίκησε με 2-1 την Ξάνθη και στη ρεβάνς και έτσι πήρε την πρόκριση στα στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, μετά το 1-0 του πρώτου αγώνα.

Ο β’ βοηθός, Νικόλας Σάββας έχασε το οφσάιντ-τέρμα του Φοσέ (0-1), έχασε και το δεύτερο του Άρη αφού ο Λάρσον που γύρισε την μπάλα στον σκόρερ Ιντέγε, ήταν και αυτός σε θέση οφσάιντ. Ο Σάσα με υπέροχο πλασέ είχε αρχικά ισοφαρίσει για τους γηπεδούχους, οι οποία σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου αγώνα στα «Πηγάδια» προκρίθηκαν με συνολικό σκορ 3-1.

«Ντου» στον αγωνιστικό χώρο από τον Θόδωρο Καρυπίδη στο ημίχρονο, πήγε τρέχοντας στον β' βοηθό και του διαμαρτυρήθηκε έντονα για το γκολ-οφσάιντ της Ξάνθης.

Το ματς

Η Ξάνθη είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, όταν στο 14ο λεπτό ο Κάστρο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Βέλεθ έδιωξε σε κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα κατάφεραν στο 22΄να ανοίξουν το σκορ, μετά από ωραία κάθετη του Μπαριέντος στον Φοσέ, ο οποίος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Άρης μετά το 25' ανέβασε την απόδοσή του και είχε μεγάλη ευκαιρτο ία να ισοφαρίσει 35΄. Ο Κόρχουρτ έκανε φανταστική ενέργεια, έπαιξε κάθετα για τον Ιντέγιε, ο οποίος πλάσαρε λίγο άουτ. Ότι δεν έγινε στην προηγούμενη φάση το κατάφερε στο 42΄ ο Σάσα, ο οποίος με πολύ ωραίο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το 1-1 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Η πίεση του Αρη ήταν ασφυκτική και στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπράουν Ιντέγε στο 60' κατάφερε στην 5η τελική του στο παιχνίδι να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Λάρσον, όμως στο ξεκίνημα της φάσης να είναι εκτεθειμένος. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Άρης «κλείδωσε» την πρόκριση.

Άρης (Μ. Ένινγκ): Κουέστα, Ροζ (88' Μπακουτσής), Κόρχουτ, Βέλεθ, Δεληζήσης, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης, Μαντσίνι (77' Μαρτίνες), Λάρσον, Ιντέγε (64' Ντιγκινί).