1 ΣΧΟΛΙΑ

Με το ζόρι την Λαμια στο ΟΑΚΑ ο ΠΑΟ

Προηγήθηκε με πέναλτι και το... Καθάρισε όταν η ομάδα από τη Φθιώτιδα έμεινε με δέκα παίκτες (2-0)

ΣΟΎΠΕΡ ΛΊΓΚΑ 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΉ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΛΑΜΙΑ 2-0

ΓΗΠΕΔΟ: OAKA

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γεώργιος Τάσσης

O Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε 2-0 τη Λαμία, που έπαιζε με 10 από το 60’, χάρη σε πέναλτι του Χατζηγιοβάνη και γκολ του Περέα.

Η Λαμία ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα ειχε και δύο ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ αλλά τις σπατάλησε. Η πρώτη στο 31' με τον Τουράμ να σπάει τη μπάλα στον Ρόμανιτς, εκείνον να κάνει το παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά και τον Ινσουα να διώχνει προ του Βασιλόγιαννη σε κόρνερ! Η επόμενη στο 38ο λεπτό με τον Σκόνδρα μνα σουτάρει από μακριά, τη μπάλα να σκάει και τον Διούδη να τη διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ! Τελικά ο ΠΑΟ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με πέναλτι. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός ανατραπηκε από τον Θεοδωρόπουλο και ο Γεώργιος Τάσσης έδωσε το πέναλτι το οποίο στο 44' ο ίδιος που το κέρδισε το μετέτρεψε σε γκολ.

Σχεδόν με την σέντρα όλα τελείωσαν για την Λαμια. Ο Μπεχαράνο είδε τη δευτέρη κίτρινη καρτα για αγκωνιά στον Μπουζούκη και αποβλήθηκε. Η Λαμία έμεινε με δέκα παίκτες κλείστηκε και δεν διεκδίκησε κάτι στα υπόλοιπα λεπτά. Ο ΠΑΟ είχε τις ευκαιρίες του για άλλο ένα γκολ όπως το σουτ του Μακέντα στο 73'. Και αυτό ήρθε λίγο πριν το φινάλε με τον Περέα (στο 82' με ωραία προσπαθεία). Ο Κουρμπέλης είχε και δοκάρι στο 87' με κεφαλιά με το 2-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Αποστολάκης, Κολοβέτσιος, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης, Νούνες, Ζαχίντ (53’ Περέα), Μπουζούκης (80’ Μπεκ), Χατζηγιοβάνης, Μακέντα (87’ Καμπετσής).

ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βάντερσον, Δημούτσος, Μπεχαράνο, Βασιλόγιαννης (63’ Μπουλούλης), Καραμάνος, Ρόμανιτς (80’ Σάλιακας), Τουράμ.

imodium - 14/12/2019 22:05