«Καθάρισε» και την Άιντραχτ η Μπάγερν (VIDEO)

Την έκτη διαδοχική νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η Μπάγερν Μονάχου, που κέρδισε με 5-2 την Άιντραχτ Φρανκφούρτης

BUNDESLIGA-27η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ-ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ:5-2
Γήπεδο: Allianz Arena

Η Μπάγερν έκανε φύλλο και φτερό την Φρανκφούρτη στο χορταστικό 5-2, λίγο πριν το μεγάλο ντέρμπι της Τρίτης απέναντι στην Ντόρτμουντ, που ίσως κρίνει το φετινό πρωτάθλημα.

Στο 11ο λεπτό μετά από κόρνερ η μπάλα στρώθηκε στον Λεβαντόφσκι που πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα τράνταξε το δοκάρι του Τραπ ενώ στο 13’ ο Πέρισιτς βρέθηκε μόνος με τον κίπερ της Άιντραχτ αλλά δεν έπιασε καλά το σουτ στην κίνηση και δεν μπόρεσε να σκοράρει.
Οι Βαυαροί πίεσαν κι άλλο και στο 14’ ο Κίμιχ σέντραρε από δεξιά και ο Παβάρ από κοντά πήρε την κεφαλιά αλλά ο Τραπ έσωσε. Και τελικά στο 17’, ο Μίλερ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Γκορέτσκα με πλασέ από το πέναλτι άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Χάνζι Φλικ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυριαρχούν και βρήκαν δεύτερο γκολ τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, με τον δημιουργό να χρίζεται σκόρερ και τον Τόμας Μίλερ με διπλή προσπάθεια να κάνει το 2-0 (41’).

Η Φρανκφούρτη έμοιαζε σαν χαμένη στο γήπεδο και άντεξε μόλις 45 δευτερόλεπτα δίχως να δεχθεί γκολ στην επανάληψη, με τον Λεβαντόφσκι με καρφωτή κεφαλιά να κάνει το 3-0.

Εκεί που όλα έδειχναν έναν υγιεινό περίπατο, ο Μάρτιν Χιντερέγκερ έδειξε την αχίλλειο πτέρνα των Βαυαρών. Τα στημένα και το παιχνίδι ψηλά. Με δύο γκολ σε ένα τρίλεπτο (52’ - 55’) ο Αυστριακός αμυντικός έκανε μόνος του το 3-2, φτάνοντας τα 8 τέρματα στην φετινή Bundesliga.

Κάπου εκεί όμως, η ομάδα του Χάνζι Φλικ θύμωσε και πάτησε ξανά το πόδι στο γκάζι. Από μία τρελή κούρσα του Αλφόνσο Ντέιβις και μοιραίο λάθος του Φερνάντες, ο Καναδός μπακ - εξτρέμ πλάσαρε όμορφα για το 4-2 (61’), ενώ ο επίλογος γράφτηκε από το… χατ-τρικ του Χιντερέγκερ. Ο Αυστριακός μετά από το κακό πλασέ του Γκνάμπρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το τελικό 5-2.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Αλάμπα, Μπόατενγκ, Ντέιβις, Παβάρ, Γκορέτσκα, Κίμιχ, Μίλερ, Πέρισιτς, Κομάν, Λεβαντόφσκι.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ: Τραπ, Τουρέ, Ιλσάνκερ, Εντικά, Χιντερέγκερ, Φερνάντες, Ρόντε, Γκατσίνοβιτς, Ντα Κόστα, Κόστιτς, Αντρέ Σίλβα.