Τεράστιο διπλό με 1-0 πέτυχε η Βέρντερ στην έδρα της Φράιμπουργκ

BUNDESLIGA-27η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ-ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ: 0-1

Γήπεδο: Schwarzwald-Stadion

Διπλό ελπίδας για τη Βέρντερ που πέρασε με 1-0 από την έδρα της Φράιμπουργκ, η οποία έχασε έδαφος στη μάχη της Ευρώπης. Νίκη μετά από 7 αγώνες για τη Βέρντερ.

Στο 8ο λεπτό ο Σβολόβ είπε όχι σε σουτ του Κλάασεν, όπως έκανε και στο 14΄σε πλασέ του Γκέμπρε Σελάσι και στο 19’ η Βέρντερ έφτασε στο γκολ. Ο Κλάασεν έβγαλε απίθανη μπαλιά στον Μπιτενκούρτ που με σουτ στην κίνηση από τα όρια της περιοχής έκανε το 0-1.

Στο 47ο λεπτό ο Σβολόβ έσωσε μετά από σουτ του Φριντλ, ενώ στο 55’ ο Σαλάι αστόχησε από δύσκολη γωνία. Στο 62’ ο Παβλένκα έσωσε μετά από πλασέ του Χέφλερ, ενώ στο 69’ το σουτ του Χέλερ κόντραρε και πέρασε μόλις έξω. Στο 80ο λεπτό ο Σβολόβ νίκησε τον Φριντλ σε μοναδικό τετ α τετ, ενώ στο 88΄αποβληθηκε ο Μπαργκφρέντε.

Ένα λεπτό μετά η Φράιμπουργκ σκόραρε με τον  Πέτερσεν αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά από VARκαι στο 90+6’ ο Παβλένκα έσωσε μετά από γυριστό του Πέτερσεν.

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: Σβολόβ, Γκούλντε, Γκίντερ, Χέφλερ, Κοχ, Χάμπερερ (71’ Αμπράσι), Σμιντ, Γκρίφο, Πέτερσεν, Χέλερ, Σαλάι(81’ Κουόν)

ΒΕΡΝΤΕΡ: Παβλένκα, Μοϊσάντερ, Γκέμπρε Σελάσι, Βελίκοβιτς, Φογκτ (35’ Μπαργκφρέντε), Φριντλ (82’ Λανγκ), Κλάασεν, Μπιτενκούρτ (63’ Οσάκο), Ράσιτσα (82’ Ζέλκε), Μ.Εγκεστάιν, Σάρτζεντ (63’ Μπαρτέλς)