Καθάρισαν οι «ακραίοι» για την Ντόρτμουντ (VIDEO)

Η Ντόρτμουντ πέρασε με 2-0 από την έδρα της Βόλφσμπουργκ, με τα δύο ακραία της μπακ να σκοράρουν από ένα τέρμα

BUNDESLIGA-27η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ-ΜΠ.ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: 0-2

Γήπεδο: VOLKSWAGEN ARENA

Μεγάλο διπλό με 2-0 πέτυχε η Ντόρτμουντ στην έδρα της Βόλφσμπουργκ και βρέθηκε ξανά στον πόντο από την Μπάγερν. Γκερέιρο και Χακίμι τα γκολ.

Στο 16ο λεπτό το σουτ του Αζάρ πέρασε λίγο έξω, όπως και η κεφαλιά του Βέγκχορστ στο 25’ ενώ στο 32’ η Ντόρτμουντ άνοιξε το σκορ στην πρώτη της μεγάλη φάση. Οι Μπραντ, Χακίμι και Αζάρ άλλαξαν όμορφα στα δεξιά, ο Βέλγος έκανε το γύρισμα και ο Γκερέιρο από κοντά πλάσαρε για το 0-1.

Στο 48ο λεπτό ο Στέφεν πρόλαβε τον Μπίρκι αλλά σχεδόν σε κενό τέρμα κατάφερε να αστοχήσει, ενώ στο 71’  τα διαδοχικά σουτ του Γκερέιρο κόντραραν σε σώματα και στο 75’ το σουτ του Μπρουκς βρήκε λίγο και στον Κλάους και κατέληξε λίγο έξω.

Και τελικά στο 78ο λεπτό ο Σάντσο έβγαλε όμορφα για τον Χακίμι που με διαγώνιο σουτ από δεξιά έκανε το 0-2. Στο 83ο λεπτό η Βόλφσμπουργκ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κλάους

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστελς, Ρουσιγιόν (64’ Κλάους), Εμπαμπού, Μπρουκς, Πόνγκρατσιτς, Μεχμέντι (85’ Ζοάο Βίκτορ), Άρνολντ, Στέφεν, Σλάγκερ, Γκίντσεκ (64’ Μπρέκαλο), Βέγκχορστ

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Χούμελς (46’ Τσαν), Ακανζί, Χακίμι, Γκερέιρο (83’ Σμέλτσερ), Πίστσεκ, Ντιλέινι (83’ Μπελάρντι), Νταούντ, Αζάρ (79’ Ρέινα), Μπραντ (65’ Σάντσο), Χάαλαντ