Χάβερτς λαμπρός την οδηγεί (VIDEO)

Τεράστια νίκη με 3-1 πέτυχε η Λεβερκούζεν στην έδρα της Γκλάντμπαχ και κούνα… «σεντόνι». Έλαμψε και πάλι ο Κάι Χάβερτς

BUNDESLIGA-27η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠ.ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ-ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: 1-3

Γήπεδο: Μπορούσια Παρκ

Το άστρο του Κάι Χάβερτς έλαμψε και στο Γκλάντμπαχ. Ο νεαρός άσος με δύο γκολ οδήγησε τη Λεβερκούζεν σε μεγάλο διπλό μέσα στην έδρα της Μπορούσια με 3-1 και την έβαλε σε τροχιά τετράδας. Χάνει έδαφος για τίτλο αλλά και για σεντόνι η Γκλάντμπαχ.

Στο 5ο λεπτό ο Ντεμιρμπάι έκανε φοβερή ενέργεια και σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά ο Ζόμερ του είπε όχι, ενώ στο 7’ οι «ασπιρίνες» έφτασαν στο γκολ. Ο Μπελαράμπι έβγαλε όμορφη ασίστ από δεξιά για τον Χάβερτς που πλάσαρε ιδανικά τον Ζόμερ κι έκανε το 0-1.

Στο 26’ μετά από κόρνερ ο Αρανγίς κατέβασε με το κεφάλι για τον Μπέντερ που έκανε το γυριστό από το πέναλτι αλλά αστόχησε ενώ στο 28’ ο Ζόμερ έσωσε με το πόδι μετά από σουτ του Μπελαράμπι από δεξιά. Η Γκλάντμπαχ δεν υπήρχε στο γήπεδο αλλά στο 41’ παραλίγο να ισοφαρίσει. Ο Νοϊχάους έκανε το μακρινό σουτ, ο Χραντέτσκι απέκρουσε ασταθώς και στη συνέχεια ο Μπενσεμπαϊνί και ο Τουράμ μπήκαν στη φάση αλλά ο Φινλανδός πρόλαβε να απομακρύνει με τα πόδια.

Στο 45ο λεπτό η Μπάγερ έχασε απίθανη διπλή ευκαιρία καθώς ο Χάβερτς έκανε το πλασέ από αριστερά, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Ντεμιρμπάι πλάσαρε σε κανό τέρμα αλλά ο Ελβέντι έσωσε πάνω στη γραμμή με απίθανο τρόπο.

Η Γκλάντμπαχ μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και στο 52’ ο Πλεά από αριστερά έκανε το γέμισμα και ο Τουράμ με όμορφο σουτ στην κίνηση έκανε το 1-1.

Μάλιστα με τη σέντρα οι γηπεδούχοι άγγιξαν την ανατροπή αλλά ο Χραντέτσκι νίκησε αυτή τη φορά τον Τουράμ σε μοναδικό τετ α τετ και στο ίδιο λεπτό ο Μπελαράμπι πάτησε περιοχή από δεξιά, έκανε και το πλασέ αλλά αστόχησε. Ο Στορκς είδε πέναλτι σε αυτή τη φάση καθώς μετά το πλασέ του Μπελαράμπι ο Ελβέντι τον βρήκε και ο Χάβερτς από τα 11 μέτρα έκανε το 1-2.

Στο 65’ ο Τουράμ πάτησε υπέροχα στον Νοϊχάους που πλάσαρε αλλά είδε τον Χραντέτσκι να σώζει και πάλι ενώ στο 75’ ο Ζόμερ απέκρουσε το σουτ του Ντιαμπί και ο Ντεμιρμπάι έχασε ξανά το άχαστο σε κενό τέρμα. Στο 78΄’ το φάουλ του Μπένες έφυγε ελάχιστα έξω, ενώ στο 81’ ο Μπεντερ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντεμιρμπάι από δεξιά, έγραψε το 1-3. Στο 84ο λεπτό η κεφαλιά του Πλεά άγγιξε το δοκάρι της Λεβερκούζεν και στο 85’ ο Γάλλος έκανε το σουτ από δεξιά αλλά ο Χραντέτσκι έσωσε.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ, Λάινερ, Γκίντερ, Μπενσεμπαϊνί, Ελβέντι, Στρομπλ (76’ Μπένες), Νοϊχάους, Χόφμαν, Πλεά, Τουράμ (78’ Βεντ), Εμπολό (12’ Στιντλ)

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Σ.Μπέντερ, Ντράγκοβιτς (81’ Μπαουμγκάρτλινγκερ), Βάιζερ, Σινκχράφεν, Αρανγίς, Ταπσόμπα, Μπελαράμπι (66’ Μπέιλι), Ντεμιρμπάι, Χάβερτς, Ντιαμπί