Στο 1-1 κόλλησαν οι δύο ομάδες με το βαθμό να μην τις βολεύει

BUNDESLIGA-27η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΝΤΕΡΜΠΟΡΝ-ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: 1-1

Γήπεδο: Benteler-Arena

Στο 1-1 έμειναν Πάντερμπον και Χοφενχάιμ με την πρώτη να μένει στον πάτο της βαθμολογίας και την άλλη να μην μπορεί να πλησιάσει τις ευρωπαϊκές θέσεις.

Ιδανικό ξεκίνημα για τη Χοφενχάιμ που άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό. Ο Καντεράμπεκ άδειασε στα δεξιά τον Κόλινς, έκανε το γύρισμα και ο Σκοβ από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε για το 0-1. Ωστόσο στο 9’ ο Μπίτσακτσιτς έκανε τραγικό λάθος και ο Σρμπένι πλάσαρε με τη μία, έξω από την περιοχή για το 1-1.

Στο 21ο λεπτό ο Σκοβ πρόλαβε και «τσίμπησε» την μπάλα προ του Τσίνγκερλε αλλά ο Κόλινς έσωσε στη γραμμή, ενώ στο 29’ ο κίπερ της Πάντερμπορν έσωσε μετά από σουτ του Μπαουμγκάρτνερ και στο 30’ ο Σκοβ σπατάλησε νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Χοφενχάιμ.

Στο 36’ η Πάντερμπορν άγγιξε το γκολ καθώς ο Χόλτμαν σέντραρε από αριστερά και ο Βασιλειάδης από κοντά σημάδεψε το δοκάρι του Μπάουμαν.

Στο 49’ ο Πρέγκερ έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά μόλις έξω, ενώ στο 52’ ο Τσίνγκερλε έσωσε μετά από πλασέ του Μπαουμγκάρτνερ και στο 58’ ο Τσούμπερ γύρισε για τον Γκρίλιτς που από κοντά πλάσαρε αλλά είδε τον Γκιάσουλα να σώζει.

Στο 74ο λεπτό ο Τσίνγκερλε και πάλι έσωσε την Πάντερμπον αποκρούοντας το σουτ του Νταμπούρ, ενώ στο 83’ ο Ισραηλινός αστόχησε με κεφαλιά και στο 90+1’ οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαρπία με τον Αντζέι.

ΠΑΝΤΕΡΜΠΟΡΝ: Τσίνγκερλε, Χινεμάιερ, Κόλινς, Σονλάου, Γκιάσουλα, Χόλτμαν (65’ Μαμπά), Βασιλειάδης (81’ Γιαστρζέμπσκι), Πρέγκερ (82’ Σαμπίρι), Ντρέγκερ (81’ Γιανς), Αντβί Αντζέι, Σρμπένι (76’ Ζολίνσκι)

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Μπίτσακτσιτς, Χίμπνερ, Καντεράμπεκ, Πος, Ρούντι (76’ Γκάιγκερ), Τσούμπερ (63’ Νταμπούρ), Γκρίλις, Σκοβ, Μπαουμγκάρτνερ, Μπεμπού (76’ Μπάιερ)