Ρεσιτάλ Βάγκνερ στη μοναδική «δίσεκτη» Κυριακή

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ: 29 Φεβρουαρίου 1976, Παναχαϊκή-ΑΕΚ 0-3

Το 2020 είναι δίσεκτο έτος, γι’ αυτό και η μέρα που ξημέρωσε σήμερα είναι η… επιπλέον μέρα κάθε τέτοιου έτους. Η 29η Φεβρουαρίου «εμφανίζεται» μια φορά στα τέσσερα χρόνια και έχει συμβεί μόνο μια φορά στα 96 χρόνια ιστορίας της ΑΕΚ να έχει δώσει επίσημο αγώνα σε ημερομηνία σαν τη σημερινή.

Ήταν μια νίκη με 3-0 επί της Παναχαϊκής στην Πάτρα, μετά από ένα οργιώδες δεύτερο ημίχρονο μπροστά σε πάνω από δεκαπέντε χιλιάδες θεατές (14.967 εισιτήρια!) εκ των οποίων οι περίπου έξι χιλιάδες ήταν οπαδοί της ΑΕΚ. Η διαφορά της πρωτοπόρου από τον δεύτερο ΠΑΟΚ παρέμεινε στους τέσσερις βαθμούς, όμως εκείνος ο τίτλος χάθηκε στο τέλος. Τον κατέκτησε ο ΠΑΟΚ που την ίδια μέρα είχε «καθαρίσει» τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο με ανύπαρκτο πέναλτι, το οποίο είχε οδηγήσει στα περίφημα επεισόδια που είχαν ως αποτέλεσμα να χάσει το αυτί του από δάγκωμα οπαδού ο διαιτητής Στέφανος Ράμμος!

Το ματς της Πάτρας ήταν από αυτά που δεν «δείχνουν» από την αρχή πώς θα εξελιχθούν. Η Παναχαϊκή ήταν πολύ καλή στο πρώτο μισάωρο και κράτησε το 0-0 μέχρι το 57’, όμως σε εκείνο το λεπτό τα πράγματα πήραν το δρόμο τους με το γκολ του Γερμανού φορ της ΑΕΚ Βάλτερ Βάγκνερ με εντυπωσιακό μονοκόμματο σουτ μετά από σέντρα του Χρήστου Αρδίζογλου.

Ο Βάγκνερ σημείωσε και το δεύτερο γκολ στο 60’, μετά από ντρίπλα στον Ανδρούτσο και πλασέ στα δίχτυα της εστίας του τερματοφύλακα Κυριακίδη. Είναι η φάση που βλέπουμε στη φωτογραφία

Όλα πια είχαν κριθεί και στο 82’ απλά άλλαξε το σκορ, όταν ο Γιώργος Δέδες εκμεταλλεύθηκε ασταθή απόκρουση του Κυριακίδη σε δυνατό σουτ του Αρδίζογλου και έκανε το 0-3.

Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε έτσι μία από τις καλύτερες εμφανίσεις σε εκείνη τη δεύτερη σεζόν με πρόεδρο τον Λουκά Μπάρλο και προπονητή τον Φράντισεκ Φάντρονκ. Ήταν η πρώτη και τελευταία φορά στην ιστορία της που έπαιξε αγώνα στην… πρόσθετη μέρα του Φλεβάρη.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Σιδηρόπουλος, Θεοδωρίδης, Τσανλάιτερ, Τόσκας, Νικολάου, Λάζ. Παπαδόπουλος, Αρδίζογλου, Τσάμης, Βάγκνερ, Παπαϊωάννου, Δέδες.