Διέλυσε και τη Θάντερ ο Γιάννης (VIDEO)

Με εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, ο Αντετοκούνμπο οδήγησε στη νίκη Νο.51 τους Μπακς, 133-86 την Οκλαχόμα

Μιλγουόκι Μπακς-Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 133-86

Είναι η καλύτερη ομάδα στο NBA και φροντίζουν να το αποδεικνύουν κάθε φορά. Μπροστά στο κοινό τους και κόντρα στην Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, οι Μιλγουόκι Μπακς ήταν απολαυστικοί, επικράτησαν 133-86, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να δίνει ακόμα ένα ρεσιτάλ. Έτσι, η 51η εφετινή νίκη συνδυάστηκε με το "σκούπισμα" της σειράς κόντρα στη Θάντερ, στα πλαίσια της κανονικής περιόδου, δυο νίκες σε ισάριθμα ματς, για πρώτη φορά από τη σεζόν 2008-2009.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Θάντερ να προηγείται 2-8, για να ακολουθήσει επιμέρους 18-4 των Μπακς, 20-12, με την ομάδα του Μιλγουόκι να παίρνει τον έλεγχο και να προηγείται 31-24, μετά τα 12 πρώτα λεπτά. Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, καταγράφεται το ξέσπασμα των Μπακς και το 44-41 έγινε 70-47 που ήταν και σκορ ημιχρόνου, με τον Αντετοκούνμπο να έχει 24 πόντους και 10 ριμπάουντ.
Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε μονόλογο των Μπακς, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τη διαφορά στο +39, όταν ο Ουίλιαμς έκανε το 99-63, 2:30 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο 12λεπτο, ο Γιάννης έμεινε στον πάγκο, ο Θανάσης πέρασε στο παρκέ και οι Μπακς όχι μόνο δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι, αλλά, με καλάθι του διεθνή φόργουορντ προηγήθηκαν και με +51, 130-79, πριν από το τελικό 133-86.

Χωρίς να παίξει καθόλου στη τελευταία περίοδο, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 32 πόντους, 13 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 27:17 λεπτά συμμετοχής. Την ευκαιρία να αγωνιστεί είχε και ο αδελφός του, ο Θανάσης, με τον διεθνή φόργουορντ να έχει 6 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 9:05 λεπτά.
Από την Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, ξεχώρισε ο Κρις Πολ με 18 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-24, 70-47, 107-69, 133-86

ΜΠΑΚΣ: Γ. Αντετοκούνμπο 32 (13/20 σουτ, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη), Μπ. Λόπεζ 5, Μπλέντσο 7 (1), Μάθιους 14 (4), ΝτιΒιντσένζο 7 (1), Ιλιασόβα 6 (2), Γουίλιαμς 7 (1), Γουίλσον 6 (1), Θ. Αντετοκούνμπο 6 (3/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ρ. Λόπεζ 12 (2), Χιλ 14 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Κόνατον 14 (4), Μπράουν 3 (1).

ΘΑΝΤΕΡ: Άνταμς 8 (7 ριμπάουντ), Πολ 18 (1), Ντιαλό 4, Γκίλγκιους-Αλεξάντερ11 (1), Ντορτ 6, Μουσκάλα 6 (2), Χέρβεϊ 2, Νέιντερ 9, Ρόμπι, Φέργκιουσον 6 (1), Νόελ 2, Σρόντερ 9, Μπάρτον 5 (1).