Μοιρασιά στο Σάλτσμπουργκ και πρόκριση για την Άιντραχτ (VIDEO)

Πρόκριση για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης που μετά τη νίκη της με 4-1 στο πρώτο παιχνίδι στη Γερμανία, απέσπασε ισοπαλία 2-2 από τη Σάλτσμπουργκ στην Αυστρία και πήρε το εισιτήριο για τους «16» του φετινού Europa League

EUROPA LEAGUE - ΦΑΣΗ ΤΩΝ «32» - ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΣ

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ - ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: 2-2, (1-4)

Γήπεδο: Red Bull Arena - Salzburg

Πρόκριση για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης που μετά τη νίκη της με 4-1 στο πρώτο παιχνίδι στη Γερμανία, απέσπασε ισοπαλία 2-2 από τη Σάλτσμπουργκ στην Αυστρία και πήρε το εισιτήριο για τους «16» του φετινού Europa League. Η Σάλτσμπουργκ που μετά την ήττα 4-1 στη Φρανκφούρτη δεν είχε και πολλές επιλογές, μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κυνήγησε το γρήγορο γκολ. Το πέτυχε στο δεκάλεπτο ενώ μάλιστα μέχρι το 20' είχε τις ευκαιρίες να πετύχει και δεύτερο τέρμα αλλά βρήκε απέναντί της τον εξαιρετικό Κέβιν Τραπ. Η Άιντραχτ στη συνέχεια πήρε μέτρα στο γήπεδο και έφερε το ματς στα ίσα πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος οι «ταύροι» πήραν και πάλι προβάδισμα και μαζί ελπίδες πρόκρισης αλλά δέχθηκαν και πάλι την ισοφάριση στην αντεπίθεση, με τον Αντρέ Σίλβα να τους καταστρέφει τα όνειρα με δύο δικά του τέρματα.

Η Σάλτσμπουργκ άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 10' με απίθανο σουτ του Ούλμερ από πλάγια θέση στα όρια της περιοχής. Τρία λεπτά αργότερα νέα καλή στιγμή για τους «ταύρους» με τον Εμεπού να βγάζει σέντρα για τον Κοϊτά που πήρε την κεφαλιά αλλά ο Τραπ έδειξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση από τον Σόμποσλαϊ, η μπάλα έφτασε στον Ογκουενέ που με προβολή αστόχησε για λίγο. Στο 16' ακόμα μία ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Ντάκα να βγαίνει σε τετ-α-τετ με τον Τραπ, ''τσίμπησε'' την μπάλα αλλά αυτή δεν του έκανε το χατίρι αφού βρήκε στον κίπερ των γηπεδούχων και απομακρύνθηκε από τον Άμπραχαμ. Δύο λεπτά αργότερα η Άιντραχτ είχε καλή στιγμή με πλασέ του Καμάντα που απέκρουσε ο Στάνκοβιτς, ενώ με τη συμπλήρωση του ημιώρου οι «αετοί» έφεραν το ματς στα ίσα με τον Ρόντε να πετά στον χώρο για τον Κόστιτς που γύρισε για τον Αντρέ Σίλβα κι αυτός με κεφαλιά έκανε το 1-1. Στο 39' η Σάλτσμπουργκ απείλησε με σουτ του Κοϊτά που απέκρουσε ο Τραπ, όπως και τρία λεπτά αργότερα ο Στάνκοβιτς σε σουτ του Κόστιτς, μετά από κάθετη του Αντρέ Σίλβα.

Η Άιντραχτ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 57' με σουτ του Αντρέ Σίλβα που απέκρουσε ο Στάνκοβιτς, ενώ τρία λεπτά αργότερα απείλησε και η Σάλτσμπουργκ με μακρινό σουτ του Ραμάλιο που πέρασε λίγο έξω. Στο 66' οι «αετοί» είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Κόστιτς να γυρίζει για τον Αντρέ Σίλβα που σούταρε πέφτοντας αλλά έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Στάνκοβιτς, ενώ στο 70' ο Κόστιτς σούταρε από πλάγια θέση αλλά ο Στάνκοβιτς απέκρουσε. Ένα λεπτό αργότερα η Σάλτσμπουργκ πήρε και πάλι προβάδισμα με ωραία κεφαλιά του Ογκουενέ, μετά από κόρνερ του Σόμποσλαϊ. Στο 73' η Άιντραχτ έφερε το ματς στα ίσα και τελείωσε την πρόκριση με τον Αντρέ Σίλβα να σουτάρει από πλάγια θέση στα όρια της περιοχής, την μπάλα να βρίσκει λίγο στον Βάλτσι και να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-2.

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Στάνκοβιτς, Βάλτσι, Ραμάλιο, Ογκουενέ, Ούλμερ, Εμεπού (75' Μπερίσα), Καμαρά, Σόμποσλαϊ (86' Μπερνεντέ), Ντάκα, Κοϊτά (66' Οκαφόρ), Χουάνγκ

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: Τραπ, Άμπραχαμ, Χιντερέγκερ, Εντικά, Τουρέ, Ιλσάνκερ, Ρόντε, Κόστιτς (88' Τσαντλέρ), Καμάντα (73' Ντα Κόστα), Σο, Αντρέ Σίλβα (88' Πασιένσια)