Άνετα οι Λέικερς στο Γκόλντεν Στέιτ και χωρίς Λεμπρόν (VIDEO)

Ο Τζέιμς έμεινε εκτός για να ξεκουραστεί και οι συμπαίκτες του φρόντισαν να μην φανεί η απουσία του- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Με τον Λεμπρόν Τζέιμς να μένει εκτός, για λόγους ξεκούρασης, οι Λος Άντζελες Λέικερς δεν είχαν πρόβλημα να επικρατήσουν, εκτός έδρας, των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς με 116-86. Πρόκειται για τη πρώτη φορά που η ομάδα του Λος Άντζελες "καθαρίζει" σειρά, απέναντι στο συγκεκριμένο αντίπαλο, μετά τη σεζόν 2011-2012.
Με τους γηπεδούχους να παρατάσσονται με, μόλις, 8 διαθέσιμους παίκτες, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο, με τους Γουόριορς να μένουν κοντά στο σκορ, 52-54 σκορ ημιχρόνου, εξαιτίας των 12 λαθών που έκαναν οι αντίπαλοι. Ένα ξέσπασμα στη τρίτη περίοδο, επιμέρους 40-17, επέτρεψε στους Λέικερς να προηγηθούν 69-94, και στη τελευταία περίοδο έφτασαν τη διαφορά και στους 36 πόντους, 78-114, πριν από το τελικό 86-116.
Αυτή ήταν η 7η συνεχόμενη νίκη για τους Λέικερς, που κατέγραψαν ρεκόρ, στην ιστορία του NBA, με τη 18η σερί επιτυχία, εκτός έδρας, κόντρα σε ομάδα της Δυτικής Περιφέρειας.
Απόντος του Λεμπρόν, ο Άντονι Ντέιβις πήρε την... μπαγκέτα του μαέστρου και με 23 πόντους και 6 ριμπάουντ, σε τρεις περιόδους, ήταν ο κορυφαίος παίκτης των νικητών.
Ο Ρούκι Έρικ Πασκάλ ήρθε από τον πάγκο και με 23 πόντους ήταν ο καλύτερος παίκτης των Γουόριορς, που, αισίως, μετρούν 8 σερί ήττες.

Με τον Τζόελ Εμπίντ εκτός μάχης, λόγω τραυματισμού, ο Τομπάιας Χάρις ανέλαβε δράση και οδήγησε τους Φιλαδέλφεια Σίξερς στην 28η νίκη, σε 30 εντός έδρας παιχνίδια, 115-106 τους Νιου Γιορκ Νικς.
Με τον 27χρονο φόργουορντ να βάζει 23 πόντους, στις δυο πρώτες περιόδους, οι Σίξερς πήραν διαφορά 20 πόντων, 61-41, πριν από το 61-46 του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Νικς πλησίασαν, 76-72, με τις δυο ομάδες να έχουν απόσταση 8 πόντων, 87-79, ενόψει τέταρτης περιόδου. Στα 12 τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 107-102, 2:08 πριν το τέλος, αλλά, με συνεχόμενα τρίποντα, οι Σίξερς πήραν ανάσα και, εντέλει, τη νίκη με 115-106.
Σε 35:23 λεπτά συμμετοχής, ο Χάρις έβαλε 34 πόντους, μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε ισάριθμες ασίστ, είχε από 1 κλέψιμο και μπλοκ, όντας ο κορυφαίος των νικητών.
Ο Τζούλιους Ραντλ με 30 πόντους και 10 ριμπάουντ ξεχώρισε από τους Νικς, με την ομάδα της Νέας Υόρκης να γνωρίζει έκτη συνεχόμενη ήττα.

Ο Ντομάντας Σαμπόνις κατέγραψε το 45ο νταμπλ-νταμπλ του, στη φετινή σεζόν, και οι Ιντιάνα Πέισερς κατέβαλαν την αντίσταση των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς, 106-100.
Με το φινάλε της πρώτης περιόδου, οι Πέισερς είχαν πάρει διαφορά έξι πόντων, αλλά, στο τέλος του ημιχρόνου, οι Μπλέιζερς, με επιμέρους 10-1, πέρασαν μπροστά, 43-49.
Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, προηγήθηκαν και με +9, 51-60, για να ακολουθήσουν εννέα αναπάντητοι πόντοι των Πέισερς για την ισοφάριση, 60-60. Ακόμα ένα σερί των γηπεδούχων, 6-0, τούς έδωσε το προβάδισμα, 73-72, και κατάφεραν να πάρουν διαφορά 5 πόντων, 80-75, ενόψει τέταρτης περιόδου.
Με 6:12 να απομένουν για το τέλος, οι Πέισερς έφτασαν στο +14, 96-82, αλλά οι Μπλέιζερς έβγαλαν αντίδραση και, 30 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, μείωσαν σε 103-100, χάρη σε σερί 7-0. Όμως, το τρίποντο του Μάιλς Τέρνερ, στα 9 δευτερόλεπτα, ήταν... μαχαιριά στην καρδιά των φιλοξενούμενων και, ταυτόχρονα, φιλί της ζωής για τους γηπεδούχους, καθώς, έτσι, διαμορφώθηκε το τελικό 106-100.
Τέταρτη νίκη, στα πέντε τελευταία παιχνίδια για τους Ιντιάνα Πέισερς, που είχαν για κορυφαίο τον Σαμπόνις, με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο Μάλκολμ Μπρόγκντον συνεισέφερε στη νίκη, με 17 πόντους/8 ασίστ/6 ριμπάουντ.
Πέμπτη ήττα, στα έξι τελευταία παιχνίδια, για τους Μπλέιζερς, από τους οποίους ξεχώρισε ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 28 πόντους και έξι ασίστ.

Ανατρέποντας διαφορά 19 πόντων, η Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ νίκησε τους Σακραμέντο Κινγκς, με 112-108.
Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τους Κινγκς να έχουν αποκτήσει διαφορά 11 πόντων, 50-61, με την ομάδα του Σακραμέντο να ανεβάζει κι άλλο τις στροφές, στην τρίτη περίοδο, και να προηγείται 59-78. Η Θάντερ αφυπνίστηκε, έκανε σερί 15-0, και το 63-80 έγινε 78-80, με τους Κινγκς να παίρνουν ανάσα, 81-82, ενόψει τελευταίας περιόδου.
Έχοντας πάρει ψυχολογία, η Θάντερ πέρασε μπροστά, με τη μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς, 103-97, με 3:32 να απομένουν για το τέλος, και, στο τελευταίο λεπτό, προηγήθηκε 110-106. Ο Χιλντ έκλεψε την μπάλα, δίνοντας την ευκαιρία στους Κινγκς να μειώσουν, αλλά αστόχησε, σε σουτ τριών πόντων, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν, ξανά, την μπάλα και μείωσαν σε 110-108, στα 9.9 δευτερόλεπτα. Δύο εύστοχες βολές του Πολ και ένα άστοχο τρίποντο του Χιλντ "έγραψαν" τον επίλογο του παιχνιδιού.
Η Θάντερ συμπλήρωσε 14 νίκες, στα 17 τελευταία παιχνίδια, πέμπτη συνεχόμενη, έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Ντανίλο Γκαλινάρι με 24 πόντους. Ο Σάι Γκίλγκεους-Αλεξάντερ πρόσθεσε 20 πόντους, με τον Κρις Πολ να συνεισφέρει με 17 πόντους.
Με τον Ντ'Άαρον Φοξ εκτός μάχης, ο Χάρισον Μπαρνς ήταν ο πρώτος σκόρερ των Κινγκς με 21 πόντους.