Ο Ουίλμπεκιν «σκότωσε» τον Ολυμπιακό

Η ομάδα του Πειραιά πίστεψε ότι θα μπορούσε να φύγει με «διπλό» από το Τελ Αβίβ, αλλά ο πρώην άσος της ΑΕΚ, πέτυχε μεγάλο τρίποντο 10’’ πριν από το φινάλε και καθάρισε

Σε ένα ματς που είχε ένα φινάλε «θρίλερ», η Μακάμπι Τελ Αβίβ αξιοποίησε την έδρα της και κέρδισε τον Ολυμπιακό με 71-70 (Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-29, 52-50, 71-70), στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Ο Σκότι Ουίλμπεκιν (21π.) ήταν αυτός που «σκότωσε» την ομάδα του Πειραιά, αφού πέτυχε μεγάλο τρίποντο 10’’ πριν από το τέλος, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Οι Ισραηλινοί είναι πλέον μόνοι στην 4η θέση, με ρεκόρ 18-8, ενώ η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έπεσε στο 11-15.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στους Ισραηλινούς, οι οποίοι είχαν αρχικά ένα προβάδισμα με 20-16 στο τέλος της 1ης περιόδου, ενώ πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, στο +10, με σκορ 39-29 υπέρ τους. Τα πράγματα διαφοροποιήθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο, με την ελληνική ομάδα να έχει επί μέρους σκορ 21-13 υπέρ της, πράγμα που την έφερε να μειώσει σε 52-50 στο 30’.

Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στην 4η περίοδο. Ο Σακίλ ΜακΚίσικ (14π.) με γκολ-φάουλ, έβαλε μπροστά την ομάδα του, με 69-65, στο τελευταίο λεπτό. Μετά από μία άστοχη επίθεση για κάθε ομάδα, ο Σκότι Ουίλμπεκιν κέρδισε φάουλ για τρεις βολές στα 25’’ και τις έβαλε όλες, με αποτέλεσμα η Μακάμπι να μειώσει σε 69-68. Στα 20’’, ο Ουέιντ Μπόλντγουιν πήγε στις βολές και έβαλε τη δεύτερη, για να κάνει το 70-68 για την ομάδα του Πειραιά.

Εκεί, μετά από τάιμ άουτ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η μπάλα πήγε στον Σκότι Ουίλμπεκιν, ο οποίος πήρε τρίποντο και μάλιστα ευστόχησε, στα 10’’ πριν από το φινάλε, για να κάνει το 71-70. Στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού, ο ΜακΚίσικ έκανε λάθος πάσα, με τον Ελάιζα Μπράιαντ να κλέβει και το ματς να τελειώνει.

Αξίζει να προσθέσουμε ότι για τη Μακάμπι, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ είχε 9 πόντους (5/6β., 2/3δ., 0/4τρ.), 4 ασίστ, 3 αμυντικά ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, σε 23 λεπτά συμμετοχής, ενώ ήταν αυτός που έδωσε και την ασίστ στον Ουίλμπεκιν, στα 10’’ πριν από το φινάλε και ο τελευταίος πέτυχε το μεγάλο τρίποντο, που χάρισε τη νίκη στη Μακάμπι.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-29, 52-50, 71-70.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 13 (3), Ουίλμπεκιν 21 (4), Έισι, Ρέινολντς 4, Καλοϊάρο 8 (2), Χάντερ 9, Άβντιγια 2, Τζάκσον 3 (1), Ντόρσεϊ 9, Τζ. Κοέν, Στανταμάιρ, Ζούσμαν 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 3 (1), Μπόλντουιν 13 (1), Πολ 5 (1), Κόνιαρης, Μπάικς 4, Βεζένκοφ 9 (3), Πρίντεζης 8 (1), Παπανικολάου 8, Ρούμπιτ, Έλις 6, ΜακΚίσικ 14.