Άνετα και στο Βερολίνο η Εφές

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν κέρδισε και την Άλμπα μέσα στη Γερμανία, με 99-86 για την Ευρωλίγκα

Τον… χαβά της, η Αναντολού Εφές, η οποία πέρασε νικηφόρα και από το Βερολίνο, κερδίζοντας την Άλμπα σχετικά άνετα με 99-86 (Τα δεκάλεπτα: 21-32, 47-50, 65-79, 86-99) για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Το «τρένο» του Εργκίν Αταμάν έφτασε πλέον στις 23 νίκες, αφού έχει ρεκόρ 23-3 και παραμένει στην 1η θέση, στο +3 από τις Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα, που ακολουθούν στο 20-6. Οι Γερμανοί έπεσαν στο 9-17.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ αποφασιστικά στο παρκέ, με σκοπό να δείξουν το ποιος είναι το «αφεντικό» στην αναμέτρηση και με επιθετικό «κρεσέντο», ήταν μπροστά με 32-21 στο 10’. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής, με σκορ 50-47 υπέρ των Τούρκων, στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Η Εφές ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο, ακριβώς όπως είχε κάνει και στο πρώτο και κατάφερε να θέσει τις βάσεις για τη νίκη, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 29-18 στην 3η περίοδο, την οποία και έκλεισε με προβάδισμα με 79-65. Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε μάλλον διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Τούρκους να επικρατούν εν τέλει με 99-86.

Για την Εφές, ο Βασίλιε Μίτσιτς είχε 23 πόντους, 9 ασίστ και 5 ριμπάουντ, με μόνη «παραφωνία», τα 9 λάθη στα οποία και υπέπεσε. Από την άλλη μεριά, για την Άλμπα, ο Μάρτιν Χέρμανσον ήταν ο κορυφαίος, αφού τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους και 8 ασίστ.