Βόλεϊ Το πάλεψαν τα κορίτσια της ΑΕΚ

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ το πάλεψε, αλλά τελικά ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον Ολυμπιακό-Το aek365 σας μετέδωσε live το ματς

Δεν θα συνεχίσει την πορεία της στο Κύπελλο η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ. Η Ένωση ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον Ολυμπιακό στο σχολικό κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας και σταμάτησε την φετινή πορεία της στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Πλέον, τα κορίτσια της ΑΕΚ στρέφουν το βλέμμα τους στο Πρωτάθλημα της Pre League, στο οποίο βρίσκονται στην κορυφή με μοναδικό στόχο την άνοδο στα μεγάλα σαλόνια.

Το ματς

Οι δυο ομάδες είχαν μοιρασμένο ξεκίνημα στο παιχνίδι (3-3, 4-4). Μάλιστα, η ΑΕΚ πέρασε και μπροστά (6-4), αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε και ισοφάρισε σε 7-7, ενώ στη συνέχεια πέρασε μπροστά (8-11). Η Ένωση πάλεψε (11-15), αλλά δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έτσι οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν (15-20), φτάνοντας στο 0-1 σετ (15-25).

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά (2-5), με την ΑΕΚ να μην μπορεί να βρει τα πατήματά της (4-12) και τις «ερυθρόλευκες» να ξεφεύγουν (11-22), φτάνοντας τελικά στο 2-0 σετ (11-25).

Έπειτα, οι «κιτρινόμαυρες» παρουσιάσαν ανέβασμενη απόδοση (3-2) και το ματς οδηγήθηκε σμε πολλές ισοπαλίες (5-5, 6-6). Οι παίκτριες του Γιώργου Μπακοδήμου έδειξαν συγκέντρωση και προήγηθηκαν με 8-6, ενώ συνέχισαν να έχουν προβάδισμα (10-8). Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο και με καλές ενέργειες σε μπλοκ και υποδοχή ανέβασε ακόμα και στους 4 τη διαφορά (16-12). Οι «ερυθρόλευκες» προσπάθησαν να αλλάξουν τα δεδομένα (21-20), αλλά η ΑΕΚ παρέμεινε μπροστά και έφτασε στο να μειώσει στα σετ σε 2-1 (27-25).

Στο τέταρτο σετ οι δυο ομάδες και πάλι πήγαιναν χέρι χέρι (4-4) και η ΑΕΚ ήταν αυτή που πέρασε και πάλι μπροστά με 2 πόντους (12-10). Η εμπειρία της φιλοξενούμενης ομάδας ήταν αυτή που μέτρησε και σε κρίσιμο σημείο πέρασε μπροστά με 14-18, φτάνοντας τελικά στο 3-1 σετ (20-25).

Τα σετ: 15-25, 11-25, 27-25, 20-25.