Αγχώθηκε αλλά πέρασε η Ανόρθωση (VIDEO)

Η Ανόρθωση κέρδισε με 2-0 τη Νέα Σαλαμίνα και πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου με συνολικό σκορ, 3-1

ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΥΠΡΟΥ-ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Νέα Σαλαμίνα-Ανόρθωση: 0-2 (1-1)

(Ντούρις 3’, Οκριαβίλι 85’)

Το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του κυπέλλου Κύπρου πήρε η Ανόρθωση, που επιβλήθηκε στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή» της Νέας Σαλαμίνας με 0-2. Με ένα γκολ στην αρχή στο 3’ με τον Ντούρις και με γκολ του Οκριασβίλι στο 85’, η πρόκριση κατέληξε στους «κυανόλευκους»

Ιδανικά ξεκίνησε το παιχνίδι για την Ανόρθωση, που στην πρώτη της φάση κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Συγκεκριμένα από δεξιά, Γκαλίτσιος και Χριστοφή συνδυάστηκαν, ο Κύπριος διεθνής έβγαλε την μπαλιά με τον Ντούρις με προβολή να σημειώνει το 0-1, ξεσηκώνοντας το κατάμεστο πέταλο των φίλων της Ανόρθωσης.

Οι «κυανόλευκοι» ήταν αυτοί που έλεγχαν το παιχνίδι μέχρι το πρώτο τέταρτο και η ομάδα που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, δημιουργώντας φάσεις και προϋποθέσεις για το 0-2. Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα από το πρώτο γκολ, ο Δημήτρης Χριστοφή με διαγώνιο σουτ εντός περιοχής βρήκε σε ετοιμότητα τον Κίσσα που κράτησε το 0-1, ενώ στο 8’ η κεφαλιά του Ντούρις κατέληξε πάνω από τα δοκάρια.

Η Νέα Σαλαμίνα με την πάροδο του χρόνου κράτησε μπάλα και ισορρόπησε. Μάλιστα στο 28’ λίγο έλειψε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Μαριάνοβιτς έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκαριών του Λόρια με το 0-1 να παραμένει.

Η Ανόρθωση απάντησε στα δοκάρια στο 38’, ο Τορνίκε υποδέχθηκε ωραία την μπάλα από αριστερά, έκανε τη διείσδυση προς την περιοχή της Νέας Σαλαμίνας και είδα το σουτ του από την γωνία της μεγάλης περιοχής να σταματά στο κάθετο δοκάρι του Κίσσα.

Το 0-1 ήταν και το σκορ που οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, σε ένα γεμάτο πρώτο ημίχρονο με φάσεις εκατέρωθεν, πάθος και πολλές μονομαχίες.Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε εντελώς διαφορετικά.

Η Ανόρθωση με το σκορ να τη βολεύει, κλήθηκε να το διαχειριστεί, ενώ η Νέα Σαλαμίνα κράτησε μπάλα και τη γυρόφερνε πέριξ της περιοχής της Ανόρθωσης.

Οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν ουσία στο παιχνίδι τους και δεν κατάφεραν να βρουν ουσιαστικούς δρόμους προς την εστία του Λόρια, με τις πλείστες φορές να επιχειρούν μακρινά σουτ δίχως καλές προϋποθέσεις. Στο 51’ μακρινό σουτ του Μαριάνοβιτς βρήκε σε ετοιμότητα τον Λόρια, όπως επίσης και το σουτ του Ελουντού στο 74’.

Όλα έδειχναν πως θα έχουμε συγκλονιστικό φινάλε, μιας και η Νέα Σαλαμίνα ανέβαινε ψηλά με την Ανόρθωση να δίνει χώρο και να οπισθοχωρεί. Στο 85’ όμως σε μία αντεπίθεση της, η Ανόρθωση τελείωσε την υπόθεση πρόκριση. Ο Ράγιος με τακουνάκι τροφοδότησε τον Σελίν, που με παράλληλο γέμισμα εντός περιοχής βρήκε τον επερχόμενο Οκριασβίλι, που με σουτ από κοντά έγραψε το 0-2.