Ο Γιάννης «πάτησε» τους πρωταθλητές μέσα στο σπίτι τους (VIDEO)

Παραλίγο «τριπλός» ο Αντετοκούνμπο, οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς σε νίκη, 108-97, επί των Τορόντο Ράπτορς

Τορόντο Ράπτορς-Μιλγουόκι Μπακς 97-108

Μια μέρα μετά τη νίκη-θρίλερ στην Ουάσινγκτον, οι Μιλγουόκι Μπακς κλήθηκαν να παίξουν στο μεγάλο ντέρμπι της Ανατολής, αντιμετωπίζοντας τους Ράπτορς, μέσα στο Τορόντο. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και η παρέα του έδωσαν παράσταση τίτλου, επικρατώντας, μέσα στην έδρα των πρωταθλητών, με 108-97.

Δύο πόντοι χώριζαν τις δυο ομάδες, στο φινάλε της πρώτης περιόδου, με τους Ράπτορς να προηγούνται 27-25 και να ανεβάζουν στροφές, στο δεύτερο 12λεπτο, αποκτώντας διαφορά 12 πόντων, 51-39, 2:58 πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου και στα πρώτα λεπτά της τρίτης, με συνολικό επιμέρους 16-1, οι Μπακς πέρασαν μπροστά, 52-55, κάτι που αποτέλεσε το έναυσμα για μια εξαιρετική τρίτη περίοδο που έφερε τους φιλοξενούμενους στο +13, 71-84, στο 36ο λεπτό. Έχοντας κρατήσει τους αντιπάλους τους στους 19 πόντους στο τρίτο 12λεπτο, οι Μπακς είχαν τον τρόπο, στη τέταρτη περίοδο, να διατηρήσουν το προβάδισμα, έφτασαν τη διαφορά και στο +14, 87-101, για να φτάσουν στην σπουδαία επικράτηση με σκορ 97-108.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αντιμετώπισε δυσκολίες από την άμυνα των Ράπτορς, αλλά ακόμα κι έτσι έκανε ένα τρομερό double-double, χάνοντας οριακά το triple-double, αφού ολοκλήρωσε τον αγώνα με 19 πόντους με 5/14 σουτ (2/4 τρίποντα), 7/8 βολές, 19 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κοψίματα σε 38 λεπτά συμμετοχής.
Ο Κρις Μίντλετον με 22 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μπακς, με τον Έρικ Μπλέντσο να προσθέτει 17 πόντους και τον Μπρουκ Λόπεζ 15 πόντους.

Για τους Ράπτορς, ο Πασκάλ Σιάκαμ είχε 22 πόντους, ο Φρεντ ΒανΒλίτ 14 πόντους και ο Ο Τζι Ανουνόμπι 11 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-25, 52-50, 71-84, 97-108

ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 22 (5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ανουνόμπι 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ιμπάκα 5 (2/15 σουτ, 1/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λάουρι 10 (2/12 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ασίστ), ΒανΒλίτ 14 (5/14 σουτ, 3 τρίποντα), Μπουσέρ 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χόλις-Τζέφερσον 6 (8 ριμπάουντ), Τόμας 9 (3), Ντέιβις 10 (1)

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 19 (5/14 σουτ, 2 τρίποντα, 19 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μίντλετον 22 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μ. Λόπεζ 15 (2 τρίποντα, 5 κοψίματα), Μπλέντσο 17 (5/14 σουτ, 2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μάθιους 7 (1), Γου΄λιαμς 9 (3), Ρ. Λόπεζ 3 (1), Χιλ 9 (1), Κόνατον 2, ΝτιΒιντσέντζο 5 (1/6 σουτ, 7 ριμπάουντ)