Άνετα η Ρεάλ τον Παναθηναϊκό

Η ομάδα της Μαδρίτης πέτυχε εύκολη εντός έδρας νίκη κόντρα σε εκείνη του Ρικ Πιτίνο, με 96-78 για την Ευρωλίγκα

Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες, επιβεβαιώθηκε στη Μαδρίτη, αφού ο Παναθηναϊκός έχασε εύκολα από τη Ρεάλ με 96-78 στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 26ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο, δεν μπόρεσε να σταματήσει την πανίσχυρη επιθετική γραμμή των «μερένχες» και μοιραία «παραδόθηκε» στις… ορέξεις των παικτών του Πάμπλο Λάσο.

Οι Μαδριλένοι μπήκαν δυνατά στο ματς και έκαναν ότι… ήθελαν στην 1η περίοδο, την οποία και έκλεισαν με προβάδισμα με 27-16. Ο Παναθηναϊκός ήταν πιο ανταγωνιστικός στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε σε 48-41 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στα ίδια επίπεδα κυμάνθηκε και η 3η περίοδος, με το σκορ να είναι 73-65 υπέρ των γηπεδούχων στο 30’. Η Ρεάλ πάτησε… γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο και με επί μέρους σκορ 23-13, έφτασε στο τελικό 96-78 υπέρ της.

Για τον Παναθηναϊκό, πρώτος σκόρερ ήταν ο Νικ Καλάθης, ο οποίος είχε 13 πόντους, ενώ έδωσε και 6 ασίστ. Από την άλλη μεριά, για τη Ρεάλ, επτά παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων και κορυφαίος ήταν ο Ουόλτερ Ταβάρες με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ. Οι Ισπανοί έχουν πλέον ρεκόρ 20-6, ενώ ο Παναθηναϊκός έπεσε στο 14-12.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 48-41, 73-65, 96-78.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Πάμπλο Λάσο): Φερνάντεθ 11 (3), Καμπάτσο 14 (4), Λαπροβίτολα 10, Ρέγιες 4, Ντεκ 13, Γκαρούμπα 4, Νάκιτς, Κάρολ 12 (2), Ταβάρες 15, Μίκι, Τόμπκινς 11 (1), Μεζρί 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Τόμας 11 (1) Ράις 7 (2), Παπαγιάννης 6, Ράουτινς 6 (2), Παπαπέτρου 11 (1), Βουγιούκας 7, Τζόνσον 4, Φριντέτ 11 (1), Καλάθης 13 (3), Μήτογλου, Μπέντιλ 2.