Ασταμάτητη η «υπερταχεία» του Κλοπ! (VIDEO)

Η Λίβερπουλ έστω και δύσκολα κέρδισε με 3-2 τη Γουέστ Χαμ κι έφτασε τις 18 σερί νίκες και τα 44 σερί ματς χωρίς ήττα

PREMIER LEAGUE-27η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ-ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: 3-2

Γήπεδο: Άνφιλντ

Φουλάρει για το ρεκόρ της Άρσεναλ, η Λίβερπουλ, που κέρδισε με 3-2 τη Γουέστ Χαμ κι έφτασε τα 44 συνεχόμενα ματς χωρίς ήττα.

Οι «κόκκινοι» κατάφεραν να προηγηθούν πολύ νωρίς με την κεφαλιά του Βαϊνάλντουμ στο 9ο λεπτό από σέντρα του Αλεξάντερ – Άρνολντ. Η απάντηση από πλευράς Λονδρέζων ήρθε μόλις 174 δευτερόλεπτα αργότερα, με το κόρνερ του Σνόντγκρας να φτάνει στον Ντιόπ κι αυτός με την πρώτη του επαφή με τη μπάλα να παίρνει την κεφαλιά και να γράφει το 1-1.

Ο Φαν Ντάικ από εκτέλεση κόρνερ του Άρνολντ είχε δοκάρι στο 39’, ενώ, το γκολ που δέχθηκε η Λίβερπουλ στο πρωτάθλημα ήταν το πρώτο από τις 4 Δεκέμβρη, έπειτα από 11 ώρες και 27 λεπτά ποδοσφαιρικής δράσης!

Ο Άρνολντ έχοντας ήδη δημιουργήσει τρεις ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο ημίχρονο, έφτιαξε και μια τέταρτη μόλις στα 30 δευτερόλεπτα μετά την επανέναρξη της αναμέτρησης, ωστόσο, ο Φιρμίνο σούταρε ψηλά.

Ο Πάμπλο Φορνάλς είχε πάρει τη θέση του τραυματία Σούτσεκ και στο 55’ από σέντρα του Ράις βρέθηκε αμαρκάριστος σε φάση που η άμυνα της Λίβερπουλ απλά... ξέχασε να κάνει το οτιδήποτε και ο Ισπανός μεσοεπιθετικός της Γουέστ Χαμ έκανε την ολική ανατροπή για το 2-1!

Στο 69ο λεπτό, ήρθε το έναυσμα για τη μεγάλη αντεπίθεση, με τον Σαλάχ να σκοράρει από γύρισμα του Ρόμπερτσον με την ... ευγενική χορηγία του Φαμπιάνσκι που έχασε τη μπάλα για το 2-2!

Ελάχιστα λεπτά αργότερα ο Φιρμίνο έχασε τεράστια ευκαιρία σε ριμπάουντ από προσπάθεια του «Φαραώ», με την κεφαλιά του... σχεδόν από την γραμμή της εστίας να βρίσκει δοκάρι και να φεύγει εκτός!

Τελικά ο Σαντιό Μανέ θα έδινε τη χαριστική βολή στη Γουέστ Χαμ και στο 81’ από τη δεύτερη ασίστ του Αλεξάντερ – Άρνολντ στο ματς (12η μέσα στη σεζόν) ο Σενεγαλέζος θα κατάφερνε να βρει δίχτυα για το 3-2 με την ολική επαναφορά των πρωτοπόρων της Πρέμιερ Λιγκ! Ακυρώθηκε για οφσάιντ το δεύτερο γκολ του Μανέ στο 86’, ξανά από σέντρα του Άρνολντ.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Γκόμες, Άρνολντ, Βαϊνάλντουμ, Φαμπίνιο, Κεϊτά (57’ Τσάμπερλεϊν), Φιρμίνο, Μανέ (90+1’ Ματίπ), Σαλάχ

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Φαμπιάνσκι, Ντιόπ, Κρέσγουελ, Ογκμπόνα, Νόουμπλ, Σνόντγκρας (84’ Μπόουεν), Αντόνιο, Άντερσον (65’ Αλέρ), Ράις, Ενγκακιά, Σούτσεκ (47’ Φορνάλς)