1 ΣΧΟΛΙΑ

Όνειρο η Λάτσιο φουλάρει για Σκουντέτο

Η ομάδα της Ρώμης συμπλήρωσε 20 αγωνιστικές αήττητη, μετά το 3-2 στη Γένοβα, κόντρα στη Τζένοα

SERIE A- 25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΤΖΕΝΟΑ-ΛΑΤΣΙΟ 2-3

ΓΗΠΕΔΟ: LUIGI FERRARIS

Αποφασισμένη να τα δώσει όλα για να βάλει τέλος στην κυριαρχία της Γιουβέντους είναι η Λάτσιο, που δεν λέει να χάσει με τίποτα και βρίσκεται ένα βαθμό πίσω από τους πρωταθλητές Ιταλίας. Το μεσημέρι της Κυριακής στη Γένοβα, επικράτησε 3-2 της Τζένοα και συμπλήρωσε 20 αγωνιστικές χωρίς να έχει ηττηθεί. Τελευταία της ήττα ήταν στις 25 Σεπτεμβρίου, 1-0 από την Ίντερ στο Μιλάνο. Παράλληλα, έβαλε τέλος στο αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων της Τζένοα, η οποία παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη.

Το παιχνίδι με την Τζένοα ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι, αφού στο δεύτερο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Καϊσέδο βρήκε τον Μάρουσιτς, εκείνος, ανάμεσα σε Μασιέλο και Σουμάορο κατάφερε να κρατήσει την ισορροπία του και να σημαδέψει σωστά για το 0-1. Στο 14' η Λάτσιο απείλησε με τον Καϊσέδο, που βρέθηκε τετ α τετ με τον γκολκίπερ της Τζένοα, αλλά ο Περίν τον νίκησε. Στο 27' καταγράφεται η πρώτη σημαντική ευκαιρία της Τζένοα, σε κεφαλιά του Φαβίλι και στο 38' οι γηπεδούχοι είχαν καλή ευκαιρία να ισοφαρίσουν, με τον Άνκερσεν να βρίσκεται ξεμαρκάριστος, αλλά το σουτ του δεν ανησύχησε τον Στρακόσα.
Στην επανάληψη, η Λάτσιο θέλησε μπει το ίδιο δυνατά, όπως στο πρώτο 45λεπτο, και τα κατάφερε. Αρχικά, στο 48' ο Ιμόμπιλε δεν σημάδεψε σωστά, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο κορυφαίος σκόρερ της εφετινής Serie A βρήκε δίχτυα. Ο Ιταλός εκμεταλλεύτηκε μια κόντρα και, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, πλάσαρε για το 0-2. Στο 57ο λεπτό, η Τζένοα μπήκε ξανά στο ματς, χάρη στο υπέροχο γκολ του Κασάτα, έπειτα από ασίστ του Άνκερσεν. Στο 67' οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Κατάλντι και τέσσερα λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης έκανε το 1-3. Συγκεκριμένα, ανέλαβε να εκτελέση φάουλ, άφησε άγαλμα τον τερματοφύλακα και πέτυχε το τρίτο γκολ της Λάτσιο. Η ομάδα της Ρώμης έφτασε κοντά σε ένα τέταρτο γκολ, στο 78' και στο 80' με τον Κορέα, και στο 88' η Τζένοα κέρδισε πέναλτι, σε χέρι του Λατσάρι. Ο Κρισίτο εκτέλεσε εύστοχα και μείωσε σε 2-3, που ήταν και το τελικό σκορ.

ΤΖΕΝΟΑ: Περίν, Μπιράσι, Σουμάορο, Μασιέλο, Άνκερσεν (58' Φαλκέ), Μπεχράμι, Σένε, Κασάτα, Κρισίτο, Σανάμπρια (74' Ντέστρο), Φαβίλι (57' Πάντεφ)

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσια, Πάτριτς, Φάβρο, Ράντου, Μάρουσιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Λέιβα (54' Κατάλντι), Λουίς Αλμπέρτο, Γιόνι (62' Λατσάρι), Ιμόμπιλε, Καϊσέδο (54' Κορέα)

magnan_md - 23/2/2020 22:37

Μπράβο ρε ομαδάρα! Πάρε τον τίτλο από τους αχωνευτους!