Πάρτι στην Παμπλόνα η Γρανάδα

Κόντρα στην Οσασούνα, η Γρανάδα «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο, 3-0, φτάνοντας ακόμα πιο κοντά στον στόχο της σωτηρίας

LA LIGA- 25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΟΣΑΣΟΥΝΑ-ΓΡΑΝΑΔΑ 0-3

ΓΗΠΕΔΟ: EL SADAR

Μια εξαιρετική Γρανάδα εμφανίστηκε στο χορτάρι του "El Sadar", το μεσημέρι της Κυριακής, επικρατώντας, εκτός έδρας, της Οσασούνα, με 3-0, και φτάνοντας σε δεύτερη σερί νίκη. Πλέον, με πέντε νίκες στα επτά τελευταία παιχνίδια, η Γρανάδα είναι κοντά στο να εξασφαλίσει την παραμονή, "κρυοφκοιτάζοντας" παράλληλα, τις ευρωπαϊκές θέσεις.

Στο πρώτο 45λεπτο, η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος, σκοράροντας τρεις φορές στις τρεις τελικές προς την εστία.
Ο Ματσίς ταλαιπώρησε πολύ τον προσωπικό του αντίπαλο τον Αριντάνε και στο 4' ο Βενεζουελάνος πήρε την πάσα από τον Σολδάδο στον κενό χώρο, ντρίμπλαρε τον Ισπανό στόπερ και σούταρε στην κλειστή γωνία του Ερέρα για το 0-1. Η Οσασούνα βγήκε μπροστά, πίεσε, χωρίς να απειλήσει ουσιαστικά, και, κόντρα στη ροή του ματς, έγινε το 0-2. Ένα λεπτό αφότου γκολ των γηπεδούχων ακυρώθηκε για οφσάιντ, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην κόντρα, ο Χερέρα βρήκε τον Ματσίς, εκείνος πέρασε σαν σταματημένο τον Αριντάνε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Τα δυο γκολ ήρθαν από τη δεξιά πλευρά, όπως έκανε επίθεση η Γρανάδα, με το 0-3 να γίνεται από την αριστερή πλευρά. Από την άμυνα, ο Φουλκέρ έβγαλε μπαλιά στον Χερέρα, διένυσε όλο το γήπεδο, πήρε την μπάλα από τον συμπαίκτη του και με διαγώνιο σουτ έκανε το 0-3.
Στην επανάληψη, η Γρανάδα δεν χρειάστηκε να κάνει τίποτα περισσότερο από το να διαχειριστεί το προβάδισμά της, αναγκάζοντας την Οσασούνα να κάνει το πρώτο σουτ προς την εστία στο 90ο λεπτό. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά και σε ένα τέταρτο γκολ, στο 76', όταν ο Πουέρτας, προ κενής εστίας, αστόχησε.

ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Ερέρα, Νάτσο Βιδάλ, Νταβίδ Γκαρσία, Όιερ, Γκαγιέχο, Ρουμπέν Γκαρσία (72' Αντριάν), Ιμπάνιεθ (61' Αρνάιθ), Μπράσανατς, Ινίγκο Πέρεθ (61' Μέριδα), Αριντάνε, Εστουπινιάν

ΓΡΑΝΑΔΑ: Ρουί Σίλβα, Φουλκέρ, Γκοναλόν, Χερμάν Σάντσες, Σολδάδο, Νέβα, Βίκτορ Ντίαθ, Χερέρα (86' Ετέκι), Ντουάρτε, Ματσίς (78' Βίκο), Κάρλος Φερνάντες (69' Πουέρτας)