Σμπαράλια έκανε τους Σίξερς ο Γιάνναρος (VIDEO)

Με τον Αντετοκούνμπο να είναι, ξανά, εντυπωσιακός, οι Μιλγουόκι Μπακς επικράτησαν 119-98

Μιλγουόκι Μπακς-Φιλαδέλφεια Σίξερς 119-98

Η κορυφαία ομάδα στο εφετινό NBA, οι Μιλγουόκι Μπακς, έκαναν... φύλλο και φτερό τους Φιλαδέλφεια Σίξερς και με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πετυχαίνει 31 πόντους σε 29 λεπτά συμμετοχής, νίκησαν 119-98.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Μπακς να προηγούνται 10-2, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να βάζει επτά πόντους και την ομάδα του Μιλγουόκι να επιβάλλει, από τα πρώτα λεπτά, την κυριαρχία της και να παίρνει προβάδισμα δέκα πόντων, 31-21, στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, το καλύτερο που κατάφεραν οι Σίξερς ήταν να μειώσουν, δυο φορές, στους τρεις πόντους τη διαφορά, πριν από το 56-50 του ημιχρόνου.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα σερί 7-0 των Μπακς, για να φτάσει η διαφορά στο +25, 91-66.
Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε η τελευταία περίοδος, με τις δυο ομάδες να ρίχνουν στο παρκέ τους αναπληρωματικούς τους, που διαμόρφωσαν το τελικό 119-98.
Για 12ο εφετινό παιχνίδι, ο Αντετοκούνμπο είχε 30+ πόντους (31), 15+ ριμπάουντ (17) και 5+ ασίστ (8), οδηώντας τους Μπακς στην 48η νίκη σε 56 παιχνίδια. Συμπαραστάτης του, ο Κρις Μίντλετον με 25 πόντους.
"Ναυάγιο" οι Σίξερς, 20η ήττα σε 29 εκτός έδρας ματς, με τους Εμπίντ, Κορκμάζ και Μίλτον να πετυχαίνουν από 17 πόντους ο καθένας. Πλήγμα, για την ομάδα της Φιλαδέλφεια, ο τραυματισμός του Μπεν Σίμονς, αποχώρησε πέντε λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-21, 56-50, 93-73, 119-98

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 31 (2 τρίποντα, 17 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μίντλετον 25 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μ. Λόπεζ 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπλέντσο 12 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Μάθιους 6 (2), Γουίλιαμς 5 (1), Γουίλσον 2, Ρ. Λόπεζ 12 (2), Χιλ 4, Κόνατον 7 (1), Μπράουν, ΝτιΒιντσέντζο 6 (1)

ΣΙΞΕΡΣ: Χάρις 11 (3/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 6 (5 κλεψίματα), Εμπίντ 5, Ρίτσαρντσον 9 (1), Χόρφορντ 3 (1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σκοτ 3 (1), Πελ 2, Νέτο, Μπερκς 8 (3/13 σουτ, 1 τρίποντο), Θάιμπουλ, Μίλτον 17 (5), Κορκμάζ 17 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)