«Βατερλώ» της Ρεάλ στο Λεβάντε (VIDEO)

Ήττα σοκ με 1-0 γνώρισε η «βασίλισσα» στην έδρα της Λεβάντε κι έπεσε από την κορυφή

LA LIGA-25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΕΒΑΝΤΕ-ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: 1-0

Γήπεδο: Θιουδάδ ντε Βαλένθια

Κηδεία στην έδρα της Λεβάντε για τη Ρεάλ, που γνώρισε οδυνηρή ήττα με 1-0 κι έμεινε δύο βαθμούς πίσω από την Μπαρτσελόνα. Μέσα σε όλα αυτά οι Μαδριλένοι έχασαν με τραυματισμό και τον Αζάρ κι ενώ μεσοβδόμαδα υποδέχονται τη Σίτι κι ενω την επόμενη Κυριακή θα παλέψοουν μόνο για τη νίκη στο Κλάσικο.

Στο 11ο λεπτό ο Ίσκο έβγαλε όμορφα για τον Μπενζεμά, ο οποίος μόνος με τον Αϊτόρ δεν μπόρεσε να τον κερδίσει και στο 11’ ο κίπερ της Λεβάντε μπλόκαρε και το μονοκόμματο σουτ του Μόντριτς από το πέναλτι.

Η Ρεάλ ανέβασε σταδιακά την πίεσή της και στο 40’ ο Αϊτόρ έδιωξε σε κόρνερ το όμορφο σουτ του Μόντριτς.

Στο 48ο λεπτό το σουτ του Μπάρντι έξω από την περιοχή, πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 54’ ο Μαρσέλο έβγαλε υπέροχα για τον Αζάρ που έφυγε μόνος με τον Αϊτόρ κι έκανε τραγικό πλασέ. Στο 58’ ο Κουρτουά έσωσε μετά από σουτ του Καμπάνια και στο 63’ ο Ίσκο αστόχησε από αριστερά.

Μέσα σε όλα αυτά στο 67ο λεπτό ο Ζιντάν ήδη τον Αζάρ να του ζητά αλλαγή καθώς ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις κι ενώ η Ρεάλ συνέχιζε να δυσκολεύεται.

Και στο 79’ ο Μοράλες έφυγε από αριστερά, έκανε το σουτ, ο Κουρτουά έκανε τραγική εκτίμηση κι έτσι ήρθε το 1-0. Στο 83’ ο Βινίσιους έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά ο Μπρούνο πρόλαβε τον Μπενζεμά,

ΛΕΒΑΝΤΕ: Αϊτόρ Φερνάντεθ, Πόστιγο, Βούκσεβιτς, Τόνιο, Μπρούνο, Καμπάνια, Μιραμόν, Μοράλες (81’ Πάμπλο Μαρτίνεθ), Μπάρντι, Μαρτί (67’ Μελέρο), Μαγιοράλ (88’ Σέρχιο Λεόν)

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Ράμος, Βαράν, Καρβαχάλ, Μαρσέλο, Μόντριτς (81’ Βαλβέρδε), Κασεμίρο, Ίσκο (73’ Λούκας Βάσκεθ), Κρόος, Μπενζεμά, Αζάρ (67’ Βινίσιους)