Ασταμάτητος Λεμπρόν «καθάρισε» και τους Γκρίζλις (VIDEO)

Ο «Βασιλιας» έβαλε την υπογραφή του σε ακόμα μια νίκη των Λέικερς- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Στην επιστροφή τους, μετά το διάλειμμα για το All Star Game, οι Λος Άντζελες Λέικερς επικράτησαν 117-105 των Ντένβερ Νάγκετς με το γνωστό δίδυμο, Λεμπρόν-Ντέιβις, να κάνει, ξανά, τη διαφορά.
Μετά από ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, οι Λέικερς προηγήθηκαν 60-41 και, στο ξεκίνημα του τρίτου 12λεπτου, έφτασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, 68-43. Όμως, λίγο έλειψε να τα κάνουν... θάλασσα, αφού επέτρεψαν στους Νάγκετς να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με το σκορ στο 84-77, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν στους τέσσερις πόντους, 88-84, 9:15 πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, 99-87, με 6:16 να απομένουν για το φινάλε. Το νερό είχε μπει στο αυλάκι, με τον Τζέιμς να σφραγίζει τη νίκη, με τρομερό κάρφωμα, για το 113-101 και τους Λέικερς να φτάνουν σε τρίτη επικράτηση, σε ισάριθμα παιχνίδια, επί των Γκρίζλις τη φετινή σεζόν.
Ο "Βασιλιάς" ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 32 πόντους, ενώ, ο Άντονι Ντέιβις αποχώρησε στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, λόγω τραυματισμού, επέστρεψε στη δεύτερη περίοδο, έβαλε 24 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 28 πόντους και 13 ριμπάουντ.
Οι Μέμφις Γκρίζλις το πάλεψαν, στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Τζος Τζάκσον, με 20 πόντους.

Τις 19 εκτός έδρας νίκες, όταν στις δυο προηγούμενες σεζόν είχαν, μαζί, 18, έφτασαν οι Ντάλας Μάβερικς, που επικράτησαν 122-106 των Ορλάντο Μάτζικ, με τον Λούκα Ντόντσιτς να "αγγίζει" το τριπλ-νταμπλ.
Στο πρώτο ημίχρονο, οι Μάβερικς έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με +18, 38-56, πριν από το 52-64 του ημιχρόνου. Όμως, στα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου, οι Μάτζικ, με επιμέρους 17-4, πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά, στο σκορ, 69-68. Πολύ γρήγορα, οι Μάβερικς ήλεγξαν, ξανά, το παιχνίδι και πήραν διαφορά επτά πόντων, 84-91, ενόψει τέταρτης περιόδου. Με τον Κλέμπερ να σκοράρει 12 πόντους, στα πρώτα λεπτά του τέταρτου 12λεπτου, οι Μάβερικς πήραν διαφορά 14 πόντων, 93-107, και, μέχρι το φινάλε, δεν επέτρεψαν στους Μάτζικ να πλησιάσουν παραπάνω από τους 11 πόντους.
Στις δυο πρώτες περιόδους, ο Ντόντσιτς κατέγραψε 24 πόντους/5 ριμπάουντ/5 ασίστ και, συνολικά, ο Σλοβένος είχε 33 πόντους/10 ριμπάουντ/8 ασίστ. Ρεκόρ καριέρας για τον Μάξι Κλέμπερ με 26 πόντους, ενώ, νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Κρίσταπς Πορζίνγκις, 24 πόντοι και 10 ριμπάουντ.
Ο Εβάν Φουρνιέρ με 28 πόντους και ο Νίκολα Βούτσεβιτς με 27 πόντους και 12 ριμπάουντ ξεχώρισαν από τους Ορλάντο Μάτζικ.

Οι Τορόντο Ράπτορς νίκησαν, εντός έδρας, τους Φίνιξ Σανς, 118-101, φτάνοντας τις 16 νίκες στα 17 τελευταία παιχνίδια.
Στη δεύτερη περίοδο, οι πρωταθλητές ανέβασαν ταχύτητα, φτάνοντας τη διαφορά και στο +26, 41-67, δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Στη τρίτη περίοδο, οι Σανς κατάφεραν να πλησιάσουν, 78-93, και, στο τελευταίο 12λεπτο, μείωσαν ακόμα περισσότερο, 90-96, με 8:08 να απομένουν για το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι δεν πανικοβλήθηκαν, επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, 90-102, 6:58 πριν το τέλος, με τους γηπεδούχους να χάνουν ευκαιρία να μειώσουν στους τέσσερις πόντους, αφού ο Μπούκερ αστόχησε σε τρίποντο, στα 4:45. Οι Ράπτορς, αντιθέτως, ήταν πιο εύστοχοι, προηγήθηκαν, ξανά, με +12 και "καθάρισαν" το παιχνίδι.
Όγδοη συνεχόμενη, εντός έδρας, νίκη και πέμπτη σερί, κόντρα στους Σανς, για τους Ράπτορς, που είχαν για πρώτο σκόρερ τον Πασκάλ Σιάκαμ με 37 πόντους, μάζεψε και 12 ριμπάουντ.
Έβδομη ήττα, στα εννέα τελευταία παιχνίδια, για τους Σανς, με τον Ντέβιν Μπούκερ να ξεχωρίζει, με 21 πόντους.

Με τέσσερις από τους πέντε βασικούς παίκτες να πετυχαίνουν 25+ πόντους, οι Μπόστον Σέλτικς επικράτησαν 127-117 των Τίμπεργουλβς, μέσα στη Μινεσότα.
Με τρίποντο, στην εκπνοή του ημιχρόνου, οι Μινεσότα Τίμπεργουλβς είχαν καταφέρει να μειώσουν σε 53-61, με τους Σέλτικς να ανεβάζουν τη διαφορά, 55-68, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε απόσταση βολής, 70-72, με τρίποντο του Ριντ. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στη τέταρτη περίοδο, με το σκορ στο 88-95. Δυο φορές, στη τελευταία περίοδο, οι Τίμπεργουλβς μείωσαν στον πόντο, αλλά προβάδισμα δεν πήραν ποτέ, με τους Σέλτικς να διατηρούν την ψυχραιμία τους και να προηγούνται 111-119, στα 3:55 πριν το τέλος, βάζοντας, οριστικά, τέλος στις ελπίδες των αντιπάλων τους.
Πρώτος σκόρερ των Μπόστον Σέλτικς ήταν ο Γκόρντον Χέιγουορντ (29 πόντους) και ακολούθησαν οι Τζέισον Τέιτουμ (28 πόντους, 11 ριμπάουντ), Τζάλεν Μπράουν (28 πόντους) και Ντάνιελ Τάις (25 πόντους, ρεκόρ καριέρας).
Ο Μαλίκ Μπίσλεϊ με 27 πόντους ο καλύτερος παίκτης των Μινεσότα Τίμπεργουλβς.

Με πρωταγωνιστή τον Ζάιον Ουίλιαμσον, οι Νιου Ορλινς Πέλικανς δεν λυπήθηκαν τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς, που έπαιζαν χωρίς τον τραυματία Λίλαρντ, και επικράτησαν, εκτός έδρας, με 128-115.
Οι Πέλικανς έβγαλαν ένταση στο παρκέ από την αρχή, ξέφυγαν με 63-73 στο πρώτο ημίχρονο και 83-102 στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας σε μία άνετη νίκη.
Ο Ουίλιαμσον ήταν αυτός που έδωσε το σύνθημα για τους Πέλικανς, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 25 πόντους, με τον Τζρου Χόλιντεϊ να προσθέτει 20 όντους κια τον Μπράντον Ίνγκραμ 16 πόντους.
Για τους Μπλέιζερς, Σι Τζέι ΜακΚόλουμ είχε 27 πόντους, ο Καρμέλο Άντονι 20 πόντους (αλλά με 6/17 σουτ) και ο Χασάν Γουάιτσαϊντ 19 πόντους, 12 ριμπάουντ και 6 κοψίματα.