Άνετο πέρασμα της Ζαλγκίρις από τη Βιτόρια

Οι Λιθουανοί κέρδισαν σχετικά εύκολα τη Μπασκόνια με 74-60, για την 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκας

Η Ζαλγκίρις Κάουνας έδειξε ότι τον τελευταίο καιρό βρίσκεται σε ανοδική πορεία, αφού πέτυχε νίκη μέσα στη Βιτόρια, επικρατώντας της Μπασκόνια με 74-60 (Τα δεκάλεπτα: 17-13, 35-30, 45-51, 60-74) για την 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έχει πλέον ρεκόρ 10-15 και συνεχίζει να είναι κοντά στην οκτάδα και τα Play Offs, ενώ οι Βάσκοι έπεσαν στο 9-16.

Το πρώτο ημίχρονο πάντως, άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν με 17-13 στο τέλος της 1ης περιόδου και με 35-30 στο φινάλε του πρώτου μέρους. Η αντεπίθεση των Λιθουανών όμως, ήρθε στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου με επί μέρους σκορ 21-10, πέρασαν μπροστά με 51-45 στο 30’ και πήραν τον έλεγχο του αγώνα. Η διαφορά άνοιξε ακόμα περισσότερο και τελικά η Ζαλγκίρις κέρδισε χωρίς να… ιδρώσει ιδιαίτερα.

Πρώτος σκόρερ για τη Ζαλγκίρις, αναδείχθηκε ο Εντγκάρας Ουλανόβας με 15 πόντους, ενώ είχε και 7 ριμπάουντ. Από την πλευρά της Μπασκόνια, ο Σεμάζ Κρίστον είχε 17 πόντους, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του.