Επιτέλους νίκη για την Άρσεναλ (VIDEO)

Η Άρσεναλ κέρδισε με 4-0 τη Νιούκαστλ κι επέστρεψε στα τρίποντα μετά την Πρωτοχρονιά

PREMIER LEAGUE-26η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΡΣΕΝΑΛ-ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: 4-0

Γήπεδο: Emirates

Καθάρισε σε ένα τρίλεπτο η Άρσεναλ, η οποία επικράτησε της Νιούκαστλ με 4-0 κι επέστρεψε στις νίκες μετά από ενάμισι μήνα. Όλα αυτά, λίγες ημέρες πριν το πρώτο ματς με τον Ολυμπιακό.

Στο 15ο λεπτό ο Θεμπάγιος παραλίγο να πετύχει ένα αστείο αυτογκόλ, ενώ στο 26’ το σουτ του Σάκα πέρασε λίγο έξω και στο 30’ η κεφαλιά του Λουίζ, πέρασε μόλις έξω. Στο 33ο λεπτό ο Ντουμπράβκα έσωσε μετά από σουτ του Ομπαμεγιάνγκ, ενώ στο 39’ το σουτ του Γκαμπονέζου πέρασε ελάχιστα έξω. Στο 41’ ο Ντουμπράβκα έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Πέπε και από το κόρνερ ο Μουστάφι πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ζοέλιντον έδιωξε.

Στο 50ο λεπτό, η Άρσεναλ άγγιξε το γκολ καθώς είχε δοκάρι με τον Ενκετιά και τελικά στο 54’, ο Πέπε σέντραρε από δεξιά και ο Ομπαμεγιάνγκ με κοντινή κεφαλιά έγραψε το 1-0.

Μάλιστα στο 57’ ο Σάκα άδειασε εντυπωσιακά δύο αντιπάλους από αριστερά, γύρισε την μπάλα στο πέναλτι και από εκεί ο Πέπε με πλασέ έκανε το 2-0.

Στο 63’ ο Κλαρκ έχασε απίθανη ευκαιρία σχεδόν εξ επαφής, ενώ στο 75’ η Νιούκαστλ είχε και δοκάρι με τον Σεν Μαξιμέν και στο 87’ ο Λακαζέτ έκανε το γύρισμα από το πέναλτι αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Και στο 90ο λεπτό, ο Λακαζέτ πάτησε όμορφα για τον Οζίλ, που από κοντά έβαλε την προβολή, ο Ντουμπράβκα έχασε την μπάλα κι έτσι ήρθε το 3-0. Το τελικο 4-0 ήρθε στο 90+5' με τον Πεπέ να γυρίζει από δεξιά για τον Λακαζέτ και τον Γάλλο να πλασάρε από το πέναλτι για το 4-0.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο,Λουίζ, Μουστάφι, Μπεγερίν, Τζάκα, Οζίλ, Θεμπάγιος (82' Τορέιρα), Σακά, Ομπαμεγιάνγκ, Πεπέ, Ενκετιά (85’ Ενκετιά)

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράβκα, Ρόουζ, Φερνάντες (74’ Χέιντεν), Λάσελς, Μπενταλέμπ, Κλαρκ (83' Σερ), Λατσάρο (74’ Ρίτσι), Αλμιρόν, Σεν Μαξιμέν, Σ.Λόνγκσταφ, Ζοέλιντον