Άνετα τον Παναιτωλικό, ο ΠΑΟ

Οι "πράσινοι" επικράτησαν με 3-1 και έκαναν ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση της τέταρτης θέσης

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 24η αγωνιστική

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: 3-1

ΓΗΠΕΔΟ: ΟΑΚΑ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γ.Κομινης

Εύκολο απόγευμα για τον Παναθηναϊκό που επικράτησε με 3-1 του Παναιτωλικού ο οποίος δεν παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός.

Η πρώτη αξιόλογη φάση ήρθε στο 13' με τον Ζαχίντ να σουτάρει και τον Φερνάντεθ να διώχνει. Δύο λεπτά μετά η κακή συνεννόηση του Σιέστεντ με το γκολκίπερ λίγο έλλειψε να οδηγήσει σε αυτογκόλ. Στο 23' ήρθε το γκολ για τους "πράσινους". Ο Κουρμπέλης έκοψε μέσα στην περιοχή, ο Σιέστεντ δεν κατάφερε να διώξει και ο Βαγιαννίδης από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Δώνης, στο 33', απείλησε με κεφαλιά και τέσσερα λεπτέ μετά ο Χατζηθεοδωρίδης με σουτ. Ο Παναιτωλικός είχε μεγάλη ευκαιρία στο 38' όταν ο Μουνιέ βγήκε μόνος του με τον Διούδη αλλά δεν κατάφερε να τον πλασάρει. Στο 42' ο Ζαχίντ άδειασε τον Μάλη και με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0.

Στην επανάληψη, μόλις στο 48', ο ΠΑΟ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Χατζηγιοβάννη από τον Μάλη. Το εκτέλεσε ο Μακέντα και έγραψε το 3-0. Οι φιλοξενούμενοι είχαν φάση στο 53' με σουτ του Κέβιν που έδιωξε ο Διούδης. Με τα πάντα να έχουν κριθεί ο ρυθμός του αγώνα έγινε κακός. Στο 70' ο Αγιούμπ βγήκε απέναντι στον Φερνάντεθ αλλά πριν εκτελέσει τον έκοψε ο Μάλης. Ο Μακέντα στο 82' σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά, για οφσάιντ. Τελικά, γκολ που μπήκε και… μέτρησε ήταν αυτό του Ντάουντα, ο οποίος με κεφαλιά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε το γκολ της τιμής για τον Παναιτωλικό και ταυτόχρονα διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΠΑΟ: Διούδης, Κολοβέτσιος (6'Νούνες), Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Αποστολάκης, Δώνης, Κουρμπέλης (80'Νατζ), Χατζηγιοβάννης, Βαγιαννίδης (60'Αγιούμπ), Ζαχίντ, Μακέντα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Φερνάντεθ, Τσιγγάρας, Μαλής, Σιέστεντ, Κέβιν, Ταχάρ, Ντάλσιο, Ρόσα (72'Φυτόπουλος), Άλβαρες (59'Μιμίτο), Μουνιέ (58'Ντουάρτε), Νταουντά.