Πρόκριση στον τελικό για την Φενέρ

Η Φενέρμπαχτσε, προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Τουρκίας αφού κέρδισε με 83-81 την Τουρκ Τέλεκομ

Ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι, ένας ημιτελικός - θρίλερ. Η Τουρκ Τέλεκομ παρουσιάστηκε έτοιμη και για 40 λεπτά... ταλαιπώρησε την Φενέρμπαχτσε, όμως η ποιότητα της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν αρκετή στο τέλος για τη νίκη (83-81) και την πρόκριση στον τελικό Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει την Νταρουσάφακα.

Η τέταρτη περίοδος έκρινε το τελικό αποτέλεσμα: Το 69-69 του 30ου λεπτού έγινε 71-76 στο 37' με συνεχόμενους πόντους του Σλούκα και η Φενέρ διατήρησε, έστω και δύσκολα και με αρκετό άγχος, το προβάδισμά της μέχρι το τέλος.

Οι νικητές είχαν σε πρώτο πλάνο τους Νάντο Ντε Κολό (19 πόντοι, 5/10 σουτ), Νίκολα Κάλινιτς (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Γιαν Βέσελι (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ενώ ο Κώστας Σλούκας ήταν καθοριστικός στα... σημεία που έπρεπε, ολοκληρώνοντας το ματς με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 32 λεπτά συμμετοχής.