Άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς ΑΕΚ και ΑΕΛ

Στο 0-0 κόλλησαν ΑΕΛ και ΑΕΚ και θα λύσουν τους λογαριασμούς τους στον επαναληπτικό

ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΥΠΡΟΥ- ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΑΕΛ-ΑΕΚ: 0-0

Στην ΑΡΕΝΑ θα κριθεί η πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου αφού στο σημερινό παιχνίδι, ΑΕΛ και ΑΕΚ έμειναν στο ισόπαλο 0-0. Από μια μεγάλη ευκαιρία για τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο.

Χωρίς πολλές φάσεις ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με τις δύο πολύ μεγάλες να γίνονται στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο 13’ ο Χάρης Κυριάκου έκανε τη σέντρα με τον Αβραάμ να πιάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Τόνιο.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Τρισκόφσκι έδωσε στον Τέτε που μπήκε στην περιοχή και έκανε και το σουτ όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 44’ μετά από λάθος του Ράσο, ο Ακοράν έδωσε στον Σπόλιαριτς που έκανε το σουτ, ο Βοζίνια απέκρουσε εντυπωσιακά, στην επαναφορά της μπάλας ο Τρισκόφσκι έκανε νέο πλασέ όμως η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.

Στην αμέσως επόμενη φάση η ΑΕΛ απείλησε με απίστευτη χμένη ευκαιρία από τον Μαέ. Ο Αγκάνοβιτς κουβάλησε μπάλα, με μια κάθετη έβγαλε τον Βέλγο τετ-α-τετ με τον Τόνιο όμως ο επιθετικός της ΑΕΛ προσπάθησε να τον «κρεμάσει» και έστειλε την μπάλα άουτ.

Στην επανάληψη, στο 46’ ο Αβραάμ δοκίμασε ένα μακρινό δυνατό σουτ όμως ο Τόνιο μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Στο 57’ η ΑΕΛ είχε και δοκάρι! Ο Κυριάκου έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Αβραάμ με σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Μερικά λεπτά αργότερα, στο 64’ ο Γκολομπάρτ εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ που κέρδισε η ΑΕΚ σε πολύ καλό σημείο όμως η μπάλα έφυγε άουτ.