Κόλλησαν... στο μηδέν Λαμία και Λάρισα

ΣΟΎΠΕΡ ΛΊΓΚΑ 23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΉ

ΛΑΜΊΑ - ΛΑΡΙΣΑ 0-0

ΓΗΠΕΔΟ : Φθιώτιδας

Λαμία και ΑΕΛ έμειναν στο 0-0, έχοντας αμφότερες ευκαιρίες για να σκοράρουν και τον Παπαδόπουλο να παίρνει πίσω σωστά υπόδειξη πέναλτι υπέρ της δεύτερης. Αμφότερες οι δύο ομάδες έχασαν την ευκαιρία να μπουν στην εξάδα.

Το παιχνίδι είχε ρυθμό στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο και τη μπάλα να πηγαίνει πάνω – κάτω. Μόλις στο 5′ ο Τιρόνε έκανε μια επικίνδυνη σέντρα – σουτ από θέση μέσα αριστερά μετά από οργανωμένη επίθεση της Λαμίας, η μπάλα όμως έφυγε έξω. Η απάντηση της ΑΕΛ ήρθε ένα λεπτό αργότερα, όταν ο Ουάρντα πάτησε περιοχή από κάθετη μπαλιά του Βινίσιους και σούταρε ψηλά άουτ από πλεονεκτική θέση.

Η ΑΕΛ συνέχισε την πίεση. Στο 8′ η κάθετη του Ουάρντα βρήκε τον Βινίσιους στην κίνηση εντός περιοχής όμως ο Βραζιλιάνος δεν κατάφερε να τοποθετήσει το σώμα του σωστά κι έτσι το σουτ του ήταν εύκολη λεία για τον τερματοφύλακα της Λαμίας.

Η Λαμία βγήκε μπροστά και απείλησε στο 19′. Η σέντρα του Καραμάνο πέρασε από όλους με αποτέλεσμα να στρωθεί η μπάλα εκτός περιοχής στον Βάντερσον που δοκίμασε το σουτ με το αριστερό όμως η μπάλα πέρασε ψηλά πάνω από την εστία του Κρίστινσον.

Η Λαμία ήταν αρκετά καλύτερη στο δεύτερο μέρος του αγώνα και έψαξε το γκολ με αξιώσεις.

Στο 48′ η ασίστ του Δημούτσο για τον Καραμάνο έβγαλε τον επιθετικό της Λαμίας στο ύψος της περιοχής με χώρο για σουτ, το δοκίμασε όμως ο Κρίστινσον έβγαλε σωστά την μπάλα στην γωνία του σε κόρνερ.

Στο 53’ο Καραμάνος κάνει το σουτ, δεξί και διαγώνιο, ο Κρίστινσον απομάκρυνε ξανά σε κόρνερ.

Η Λαμία συνέχισε το επιθετικό κρεσέντο της στο 56′. Ο Τιρόνε με τη μία τσιμπησε την μπάλα και έβγαλε δεξιά για τον Σκόνδρα, αυτός έκανε το παράλληλο γύρισμα, όμως δεν βρήκε συμπαίκτη για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 59′ ο Δημούτσος έβγαλει δεξιά στον Μπιανκόνι, ο Βραζιλιάνος εκάνε το γύρισμα, όμως έδιωξε κόρνερ από την άμυνα της ΑΕΛ.

Στο 61′ η γυριστή κεφαλιά του Μπιανκόνι κατέληξε έξω.

Στο 74′ σημειώθηκε η φάση που συζητήθηκε περισσότερο στο ματς. Ο Μπέρτος προσπάθησε να μπει εντός περιοχής, δύο παίκτες της Λαμίας του έκοψαν τον δρόμο αντικανονικά με τον διαιτητή Παπαδόπουλο να υποδεικνύει αρχικά πέναλτι. Έπειτα από 4 λεπτά ο διαιτητής VAR πρότεινε στον ρέφερι από την Μακεδονία να υποδείξει φάουλ εκτός περιοχής κι έτσι άλλαξε την απόφαση του.

Το φάουλ το εκτέλεσε ο Ουάρντα όμως ο Αιγύπτιος ήταν άστοχος με σουτ του να φεύγει ψηλά άουτ.

ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Βύντρα, Αντέτζο, Βάντερσον, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Τάιρον (80′ Νιάς), Καραμάνος, Βιγιάλμπα (81′ Βασιλόγιαννης), Μπιανκόνι (66′ Ρόμανιτς).

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μπέρτος, Ζίζιτς, Μιχαήλ, Μούζεκ, Κάτσε, Γκαζάλ, Σετσέροβιτς (81′ Νούνιτς), Βινίσιους (62′ Τόρζε), Ουάρντα, Παπάζογλου.