3 ΣΧΟΛΙΑ

Τα γκολ του Νικολαϊδη κράτησαν την ηρεμία (VIDEO)

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ, 5 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2000: ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 2-0

Ο Ντέμης Νικολαϊδης είχε δώσει λύσεις στην ΑΕΚ.

Μια πολύ χαρακτηριστική περίπτωση… πυροσβεστικής παρέμβασης του Ντέμη, ήταν το 2-0 επί του ΠΑΟΚ σαν σήμερα πριν από 20 χρόνια στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας, το οποίο  λειτουργούσε κατά το ήμισυ λόγω του πρόσφατου σεισμού της Αθήνας. Ήταν αρχή του β’ γύρου, η ΑΕΚ βρισκόταν μακριά από την κορυφή, το φιλόδοξο πρότζεκτ του καλοκαιριού του ’99 με προπονητή τον Τουμπάκοβιτς είχε ήδη αποτύχει και ο Σέρβος είχε ήδη φύγει, ενώ η ΑΕΚ βρισκόταν στα χέρια της NETMED -με ιδιοκτήτρια την ENIC και γενικό κουμανταδόρο τον Πέτρο Στάθη- εντελώς αποκλεισμένη από τα κέντρα αποφάσεων και στο έλεος του Κόκκαλη. Ακόμα και η επιλογή Παθιακάκη για τον πάγκο της ΑΕΚ γνώριζε έντονη αμφισβήτηση, αφού είχε έρθει στην ΑΕΚ από τον Ακράτητο της Δ’ Εθνικής!

Το χειρότερο, όμως, ήταν ότι η ΑΕΚ δεν είχε ενισχυθεί στη μεταγραφική περίοδο που μόλις είχε τελειώσει. Οι παγκοσμίως άγνωστοι Νταλ Μόρο, Μπελότι και Καντέρο (που θα έπαιζαν ελάχιστα) είχαν έρθει ως δανεικοί και η απόκτηση του Βούλγαρου διεθνούς μέσου Μίλεν Πετκόφ δεν ήταν ικανή να… καλμάρει τους οπαδούς. Το σίριαλ της απόκτησης του Κύπριου σέντερ φορ του Ηρακλή Μιχάλη Κωνσταντίνου δεν κατέληγε σε happy end και δεν θα κατέληγε ποτέ.

Μέσα σε όλα αυτά, ερχόταν ο ΠΑΟΚ. Ενισχυμένος στις  μεταγραφές με τα «πακέτα» του Γιώργου Μπατατούδη, αλλά και με τον Ντούσαν Μπάγεβιτς να έχει καθίσει μόλις στον πάγκο του και να αποτελεί ένα ακόμα «κόκκινο πανί» για μερίδα των οπαδών –για τους… γνωστούς λόγους. Η Νέα Φιλαδέλφεια ήταν γεμάτη από υβριστικά πανό για τη διοίκηση της ΑΕΚ αλλά και για τον προπονητή του ΠΑΟΚ και γενικώς μύριζε μπαρούτι από μέρες. Όλοι έτρεμαν το κακό αποτέλεσμα που μπορεί να είχε ως επακόλουθα μία ακόμα δύσκολη νύχτα στο γήπεδο της ΑΕΚ.

Στο ημίχρονο, οι φόβοι δεν είχαν εξαλειφθεί. Το 0-0 δεν είχε αλλάξει και ο ΠΑΟΚ έδειχνε ικανός να κάνει ζημιά. Όσο περνούσε η ώρα, όλοι καταλάβαιναν πόσο δύσκολη γινόταν η βραδιά, αλλά ο Ντέμης την έκανε εύκολη.

Στο 50’ ο Νίκος Κωστένογλου πήρε την μπάλα από τον Βασίλη Λάκη, μπήκε από τα δεξιά και πάσαρε στο ύψος του πέναλτι, όπου ο Ντέμης Νικολαϊδης με δεξί σουτ άνοιξε το σκορ και λύτρωσε τους πάντες στη Νέα Φιλαδέλφεια. Το ματς συνέχισε να είναι απρόβλεπτο και αμφίρροπο, όμως ο Ντέμης το «καθάρισε» στο 84’ με ένα προσωπικό γκολ.

Μέσα σε δύο ώρες, η Νέα Φιλαδέλφεια είχε μετατραπεί από καζάνι που έβραζε, σε πανηγύρι. Ο αναγεννημένος με τον Παθιακάκη Νικολαϊδης έδινε το σύνθημα για την αντεπίθεση που θα έφερνε την ΑΕΚ από την 3η θέση στην 8η και θα συνδυαζόταν με την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας. Κανείς, όμως, δεν ξέρει τι θα είχε συμβεί, αν κάτι δεν είχε πάει καλά εκείνο το σαββατιάτικο απόγευμα στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Ατματσίδης, Δέλλας, Κωστένογλου, Καψής, Λάκης (89’ Κοπιτσής) Καραγιάννης, Σαβέβσκι, Ζήκος, Πετκόφ, Μπιέκοβιτς (83’ Γκρέταρσον) Νικολαϊδης.

Στις 5 Φεβρουαρίου

15/2/31 ΑΕΚ-Εθνικός 3-2 (Πρωτάθλημα Ελλάδας –πρώτη νίκη στο πρώτο πανελλήνιο πρωτάθλημα, μετά από δύο ταπεινωτικές ήττες από Ηρακλή και Απόλλωνα, με δύο γκολ του Μούγκρα κι ένα του Μάλλιου)

5/2/39 ΑΕΚ-Ολυμπιακός 2-1 (Κύπελλο Ελλάδας -από το 17' είχε κριθεί ο ημιτελικός με τους Μαρόπουλο και Τζανετή να σκοράρουν για την ΑΕΚ)

5/2/56 Αχιλλέας Κορίνθου - AEK 2-8 (Κύπελλο Ελλάδας –τεράστια η διαφορά των δύο ομάδων, καθώς η ΑΕΚ νίκησε παίζοντας για ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες λόγω τραυματισμού του Γιάννη Κόλλια)

5/2/61 Παναιγιάλειος-ΑΕΚ 1-1 (Α΄Εθνική –στο 85’ έσωσε την ΑΕΚ με πέναλτι ο Νεστορίδης)

5/2/75 Εθνικός-ΑΕΚ 0-2 (Κύπελλο Ελλάδας –μεγάλη νίκη με τέρματα των Γερμανών Τσανλάιτερ και Βάγκνερ απέναντι σε έναν Εθνικό που ήταν δεύτερος στη βαθμολογία εκείνη τη στιγμή, έναν βαθμό πίσω από τον Ολυμπιακό και έναν πάνω από την ΑΕΚ!)

5/2/78 Πανιώνιος-ΑΕΚ 0-1 (A' Εθνική -βήμα τίτλου με γκολ του Μαύρου στο 75’, στο γήπεδο όπου είχε μεγαλώσει)

5/2/84 AEK-Απ. Καλαμαριάς 3-3 (Α΄Εθνική –σε βαθιά κρίση η ΑΕΚ που, μετά την ήττα με 3-0 από τον Εθνικό, έφερε ισοπαλία με τον ουραγό Απόλλωνα Θεσσαλονίκης που έπαιζε για 40’ με δέκα παίκτες!)

5/2/89 AEK-Παναθηναϊκός 0-0 (Α΄Εθνική –το… ιστορικό δοκάρι του Πατίκα από το ένα μέτρο, ένα λεπτό πριν τη λήξη)

5/2/92 Ηρακλής-ΑΕΚ 1-1 (Κύπελλο Ελλάδας –ο Ηρακλής ισοφάρισε στο τέλος, αλλά στη ρεβάνς θα έχανε 4-0)

5/2/94 ΑΕΚ-Λάρισα 1-1 (Κύπελλο Ελλάδας –αγχώδης πρόκριση στην παράταση με το γκολ της ισοφάρισης από τον Σαβέβσκι)

5/2/01 ΑΕΚ-Αθηναϊκός 2-1 (Α΄Εθνική -ανατροπή και νίκη στο γήπεδο της Αλεξανδρούπολης λόγω τιμωρίας)

5/2/03 Πανιώνιος-ΑΕΚ 1-1 (Κύπελλο Ελλάδας- πρώτος προημιτελικός στη Νέα Σμύρνη, με τον Δημήτρη Ναλιτζή και να αποδοκιμάζεται από τους οπαδούς της παλιάς του ομάδας)

5/2/11 ΑΕΚ-Άρης 1-2 (Α΄Εθνική –δεύτερη νίκη του Αρη στο ΟΑΚΑ μέσα σε τρία χρόνια!)

5/2/12 ΑΕΚ-Πανιώνιος 1-0 (Α΄Εθνική –με σουτ του Καφέ στο 27’)

5/2/17 ΑΕΚ - Βέροια 6-0 (Α' Εθνική - δεύτερη σερί 6άρα της ΑΕΚ αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα)

barbfak21 - 5/2/2020 12:03

Ο Νικολαίδης έχει στραβώσει και δεν πανηγυρίζει γιατί σε όλο τον αγώνα ασχολούμαστε με τον βάτραχο κι όχι με την ομάδα μας.Το ίδιο έκανε και τηνεπόμενη χρονιά στο 3-2.Έβαλε γκολ και γύρισε την πλάτη του στην Σκεπαστή δείχνοντας την δυσφορία του.

Nic21 - 5/2/2020 14:00