3 ΣΧΟΛΙΑ

Έμεινε στο παιχνίδι της πρόκρισης η Λαμία

Λαμία και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι (0-0) στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα προημιτελικά του Κυπέλλου

Στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας Λαμία και Ολυμπιακός έμειναν στο 0-0, με την πρόκριση να μένει... ανοιχτή ενόψει της ρεβάνς που θα διεξαχθεί στις 12 ή στις 13 Φεβρουαρίου.

Το ματς

Η Λαμία μπήκε στο παιχνίδι με ενέργεια και κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό και τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να αναπτυχθεί. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μια καλή ευκαιρία στο 27ο λεπτό, μετά από βαθιά μπαλιά του Αβραάμ για τον Χασάν, ο Βύντρα έχασε τη φάση, αλλά το σουτ του Αιγύπτιου πέρασε πάνω από την εστία. Στο 38' ο Θεοδωρόπουλος απέκρουσε το δυνατό σουτ του Ραντζέλοβιτς και έτσι μέχρι το τέλος του 45λεπτου δεν άλλαξε κάτι με το -0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό ο Ολυμπιακός είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Πολύ μακρινό και δυνατό σουτ του Καμαρά, απέκρουσε με υπερένταση ο Θεοδωρόπουλος, στο ριμπάουντ ο Ραντζέλοβιτς που από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα άουτ. Ενώ, άουτ κατέληξε και το σουτ του Σισέ από το ύψος της μικρής περιοχής στο 53'. Η Λαμία απάντησε δυο λεπτά αργότερα, αλλά ο Σάσι με προβολή έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Αλέν. Μάλιστα, στο 76' ο διαιτητής έδωσε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων, μετά από παράβαση του Αβραάμ Παπαδόπουλου, ωστόσο το VAR έδειξε πως ο Μπιανκόνι είναι σε θέση οφσάιντ. Στο 90' η κεφαλιά του Σισέ πέρασε λίγο άουτ και έτσι το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος, σε ένα ματς που είχε λίγες φάσεις.

ΛΑΜΙΑ: Θεοδωρόπουλος, Ασίγκμπα, Βάντερσον, Βύντρα, Τζανετόπουλος, Μπουλούλης, Μπεχαράνο (88'Βλαχομήτρος), Ταϊρόν - Τιρόνε(73' Νιασέ), Βιγιάλμπα, Σάλιακας & Σασί (69' Μπιανκόνι).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αλέν, Γκασπάρ, Σισέ, Αβράαμ Παπαδόπουλος, Τοροσίδης, Καφού, Καμαρά, Λοβέρα (84 λ.τρ. Μασούρας), Ραντζέλοβιτς (55' Μορ), Φορτούνης & Χασάν (82' Σουντανί).

Thana21 - 4/2/2020 23:47

Πέρυσι πολύ πιο δύσκολο αυτό που κατάφερε η Λαμία.Το παιχνίδι στη Λαμία είχε λήξει 3-3,στην ουσία σαν να έχασε στην έδρα της.Ήθελε μόνο νίκη στον Πειραιά για να προκριθεί.Φέτος μια ισοπαλία με γκολ φτάνει για να προκριθεί.Αλλά ο γαύρος θα είναι πιο υποψιασμένος μετά από αυτό που έπαθε πέρυσι.

Butcher - 5/2/2020 05:00

Πέρσι την έσφαξαν τη Λαμία αν θυμάμαι καλά

Butcher - 4/2/2020 21:40

Ένα γκολακι στο τηγάνι τα Λαμία......μόνο ένα στο 90' και στείλτε μας στα ουράνια