Με πέναλτι του Ιγκλέσιας αν κι έπαιζε με παίκτη λιγότερο

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΑΜΙΑ - ΑΣΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ

ΓΗΠΕΔΟ: ΔΑΚ Λαμίας

ΔΙΑΤΗΤΗΣ: Ζαχαριάδης

Η Λαμία έφτασε κοντά σε μία νίκη που θα την έφερνε σε απόσταση βολής από την 6άδα, αλλά ο Αστέρας Τρίπολης που έπαιζε με «10» παίκτες από το 72′ έφτασε στην ισοφάριση με πέναλτι του Ιγκλέσιας.

Η πρώτη τελική άνηκε στον Αστέρα, στο 5' με τον Λουίς Φερνάντεθ να μην... σημαδεύει εστία σε εκτέλεση φάουλ.

Η Λαμία που άργησε να βρει τα πατήματά της, χρειάστηκε να αλλάξει το πλάνο της στο ματς αφού έχασε με τραυματισμό νωρίς τον Πλιάτσικα.

Στο 14' ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Βαλιέντε με τον διαιτητή Ζαχαριάδη να το θεωρεί ακούσιο, όπως και οι διαιτητές στο VAR.

Ο Τιρόνε δύο λεπτά μετά, έβγαλε σε τετ-α-τετ τον Ρόμανιτς αλλά αυτός δεν έπιασε καλά το σουτ και ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε.

Το ματς είχε ρυθμό και οι δύο ομάδες ήθελαν να παίξουν επιθετικά. Στο 20' ο Χαουρέγκι σούταρε αλλά η μπάλα πήρε ύψος και έφυγε άουτ!

Σουτ του Σκόνδρα στο 23' από καλή θέση, η μπάλα μόλις άουτ! Κεφαλιά του Λουίς Φερνάντεθ στο 36', ούτε αυτή βρήκε εστία! Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως κάτι αξιόλογο...

O Αστέρας είχε την πρώτη τελική στο δεύτερο μέρος με μια λεφαλιά του Σουάρεθ μέσα από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Θεόδωροπουλου. Το γκολ το πέτυχε όμως η Λαμία με τον Μπιανκόνι να έρχεται από τον πάγκο και στο 66' με ωραιο "1-2" με τον Καραμάνος και πλασέ να κάνει το 1-0.

Και στο 72′ ο Αστέρας έμεινε με 10 παίκτες, όταν ο Σουάρεθ αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Στο 87′ ζήτησε πέναλτι ο Αστέρας, για μαρκάρισμα του Αντέτζο στον Ιγκλέσιας.

Η φάση τσεκαρίστηκε στο VAR και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, με τον Αργεντίνο μέσο να σκοράρει και να δίνει στην ομάδα του τον βαθμό

ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Πλιάτσικας (9′ λ.τρ. Βύντρα), Αντέτζο, Βάντερσον, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Βασιλόγιαννης, Ρόμανιτς, Τάιρον (60′ Μπιανκόνι), Καραμάνος (92′ Σασί).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Πασαλίδης, Σουάρεθ, Μαρτίνεθ, Βαλιέντε (66′ Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Τασουλής (74′ Αντζουλάς), Ριέρα (46′ Κρέσπι), Χαουρέγκι, Λουίς Φερνάντεθ