Australian Open: Λύγισε η Σάκκαρη

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πήρε το πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια έχασε τα άλλα δύο, κόντρα στην Κβίτοβα, και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Australian Open

Στη φάση των "16" σταμάτησε η εφετινή πορεία της Μαρίας Σάκκαρη στο Australian Open. Απέναντι στην Πέτρα Κβίτοβα, η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια ηττήθηκε 7-6(4), 3-6, 2-6, σε αγώνα που κράτησε 2 ώρες και 12 λεπτά.

Τα προβλήματα στο σερβίς και στις επιστροφές γίνονταν πιο έντονα, όσο περνούσε η ώρα, με συνέπεια η Μαρία να λυγίσει απέναντι στην περυσινή φιναλίστ του Αυστραλιανού Όπεν. Οι winners ήταν 33-18 για την Κβίτοβα και τα αβίαστα 46-30 με περισσότερα για την Τσέχα.

Η Σάκκαρη άρχισε καταπληκτικά στο 1ο γκέιμ αφού θα φτάσει σε μπρέικ (1-0) και εν συνεχεία στο 2-0 με όπλο το σερβίς της.

Μείωσε σε 2-1 η Κβίτοβα και προσπάθησε να αντεπιτεθεί στο 4ο για μπρέικ. Στο 0-30 η Μαρία αντέδρασε για να πάρει με κόπο το γκέιμ και να φτάσει στο 3-1. Το 5ο γκέιμ πάει στην Τσέχα (3-2) αλλά χωρίς απώλεια πόντου η Σάκκαρη θα αυξήσει τη διαφορά στο 4-2. Η Κβίτοβα μείωσε σε 4-3 αλλά η Μαρία κερδίζει το 8ο για το 5-3.
Η Κβίτοβα θα ισοφαρίσει σε 5-5 με μπρέικ αλλά η Μαρία θα πάρει πίσω το μπρέικ για να προηγηθεί με 6-5. Με νέο μπρέικ όμως η Κβίτοβα θα οδηγήσει το παιχνίδι στο 6-6 και στο τάι μπρέικ.
Εκεί από το 0-2 η Μαρία θα πάρει προβάδισμα με 3-2 και θα κερδίσει με 7-4 αφού η Τσέχα έχει διπλό λάθος στο 5-4! Το σετ διαρκεί 52' και οι πόντοι 39-38 για την Ελληνίδα!

Το 2ο σετ αρχίζει με μπρέικ της Κβίτοβα (1-0) αλλά η Σάκκαρη "απαντά" με μπρέικ για το 1-1. Η Μαρία θα σβήσει διπλό μπρέικ ποιντ της Πέτρα και θα προηγηθεί με 2-1. Διπλό μπρέικ ποιντ θα σβήσει και η Κβίτοβα στο 4ο γκέιμ για να ισοφαρίσει σε 2-2. Η Τσέχα θα φτάσει σε μπρέικ (3-2) αλλά η Μαρία με την 3η ευκαιρία της θα πετύχει μπρέικ και θα φέρει το σετ στο 3-3.
Η Τσέχα με νέο μπρέικ θα προηγηθεί με 4-3, εν συνεχεία με 5-3 και θα κλείσει το σετ με μπρέικ.

Με καλό σερβίς η Κβίτοβα άνοιξε το 3ο σετ (1-0) και αν η Σάκκαρη θα της σβήσει διπλό μπρέικ ποιντ θα έχει και 3η ευκαιρία και με μπρέικ θα κάνει το 2-0. Η Κβίτοβα έπαιξε πολύ επιθετικά και έφτασε στο 3-0. H Σάκκαρη θα μειώσει σε 3-1 αλλά θα χάσει το 5ο γκέιμ (4-1).
Μείωσε σε 4-2 η Μαρία αλλά η Κβίτοβα θα κάνει το 5-2. Η Τσέχα φτάνει σε τριπλό ματς πόιντ, η Σάκκαρη θα σβήσει τα 2 αλλά θα χάσει το σετ και το παιχνίδι!