Συνέχεια με «τρίποντο» κορυφής...

Με πρωταγωνιστή τον Αξέλ Γιάκομπσεν σε ανάπτυξη και σερβίς και πρώτο σκόρερ τον Στάροβιτς που σημείωσε 19 πόντους και άγγιξε 70% αποτελεσματικότητα ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ο.Φ.Η. με 3-0 σετ και για τουλάχιστον δύο εικοσιτετράωρα (μέχρι να γίνει το ντέρμπι του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟΚ) θα απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στη βαθμολογία του πρωταθλήματος κάτι που είχε να συμβεί για περισσότερο από 10 χρόνια.

Με τον Ο.Φ.Η. έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα ο Λουκούμι ο οποίος πήρε τη θέση του Ρουμελιωτάκη. Ο τελευταίος στο 3ο σετ και στο 18-13 μπήκε αλλαγή στη θέση του Σαρικεΐσογλου. Ο Ο.Φ.Η. γενικά παρουσιάστηκε βελτιωμένος σε σχέση με τον αγώνα κυπέλλου την περασμένη Τετάρτη στο Ηράκλειο ενώ καθοριστικό σημείο του αγώνα ήταν το φινάλε του 2ου σετ. Ο Ο.Φ.Η. είχε τον έλεγχο με προβάδισμα μέχρι και το 24-23 αλλά ο Παναθηναϊκός με επίθεση του Ράπτη, άσσο του Γιάκομπσεν και κόντρα επίθεση του Στάροβιτς τελείωσε το σετ και μετά το 2-0 σετ κυριάρχησε πλήρως.

O Παναθηναϊκός έφτασε τους 24 βαθμούς σημειώνοντας την 8η νίκη του σε 10 αγώνες στο πρωτάθλημα, έναντι 23 που έχει ο Ολυμπιακός και 21 ο ΠΑΟΚ. Ο ΟΦΗ έμεινε στους 10 βαθμούς.

Τα σετ: 3-0 (25-19 26-24, 25-20) σε 73΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 5π. (2/7επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Στάροβιτς 19 (16/23επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ρανγκέλ 7 (6/9επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χαρ. 9 (6/13επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Πανταλέων 2 (2/4επ.), Ράπτης 11 (7/17επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 39%υπ., 17%αρ.) / Ζήσης (λ. - 69%υπ., 23%αρ.), Μούχλιας, Πελεκούδας 2 (2/2επ.), Παλαιολόγος.

Ο.Φ.Η. (Δημήτρης Ζλατιλίδης): Στοροζίλοφ 6π. (3/3επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Λουκούμι 9 (8/15επ., 1 άσσος, 71%υπ., 54%αρ.), Τσέλιος 1 (1/2επ.), Καραμπαλί 12 (8/11επ., 4 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 6 (6/12επ., 77%Υπ., 64%αρ.), Τσούλαφιτς 14 (11/27επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Γκαράς (λ. - 50%υπ., 14%αρ.), Ρουμελιωτάκης 2 (1/1επ., 1 άσσος), Κομητούδης, Κοσκινάς, Καρατζάς.