Οδυνηρή ήττα με 3-1 γνώρισε μέσα στην έδρα της η Μονακό από τη Στρασμπούρ

LIGUE 1’-21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μονακό-Στρασμπούρ: 1-3

(Γιόβετιτς 86'-Αζορκέ 40’, Τόμασον 66’, Μίτροβιτς 74')

Ήττα σοκ με 3-0 γνώρισε η Μονακό μέσα στην έδρα της από τη Στρασμπούρ.

Η Στρασμπούρ άνοιξε το σκορ με τον Αζρρκέ στο 40ο λεπτό και στο 66’ ο Τόμασον διαμόρφωσε το 0-2. Το 0-3 έκανε ο Μίτροβιτς στο 74ο λεπτό και στο 86' ο Γιόβετιτς διαμόρφωσε το 1-3 με συρτό οσυτ.

Μονπελιέ-Ντιζόν: 2-1

(Μογιέ 56’, Ντελόρ 63’-Μπαλντέ 76’)

Φουλ για Ευρώπη η Μονπελιέ που επικράτησε με 2-1 της Ντιζόν και ανέβηκε στην τετράδα.

Η Ντιζόν έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Χουϊάρ στο 55’ και στο ίδιο σχεδόν λεπτό, ο Μογιέ έκανε το 1-0 ε φοβερή εκτέλεση φάουλ. Μάλιστα στο 63’ μετά από κόρνερ, ο Ντελόρ διαμόρφωσε το 2-0.Ο Μπαλντέ με κοντινή προβολή στο 76’ μείωσε σε 2-1

Ρεμς-Μετς: 0-1

(Ντιαλό 3’)

Μεγάλο διπλό με 1-0 πήρε η Μετς στην έδρα της Ρεμς κι έκανε άλμα παραμονής.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Ντιαλό έβαλε μπροστά στο σκορ τη Μετς με κεφαλιά κι αυτό το γκολ έκρινε και τον αγώνα.

Μπρεστ-Αμιάν: 2-1

(Μεντί 51’, Καρντονά 83’-Ζιρασί 58’ πεν.)

Κλειδώνει την παραμονή της η Μπρεστ που κέρδισε την Αμιάν με 2-1.

Η Μπρεστ άνοιξε το σκορ στο 51’ με τον Μεντί και  ο οΖιρασί ισοφάρισε με πέναλτι στο 58’, αλλά ο Καρντονά διαμόρφωσε το 2-1 στο 83’.

Σεντ Ετιέν-Νιμ: 2-1

(Καζρί 3’, 34’ πεν.-Φερχάτ 45’)

Επιτέλους νίκη για τη Σεντ Ετιέν που μετά από τέσσερις σερί ήττες, επικράτησε της Νιμ με 2-1.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Καζρί με πλασέ από αριστερά άνοιξε το σκορ για τη Σεντ Ετιέν, ενώ ο ίδιος έκανε και το 2-0 στο 34’ με πέναλτι. Ο Φερχάτ μείωσε σε 2-1 στο 45’ με κεφαλιά.