Ο Κολοσσός «πάτησε» τον Προμηθέα

Δίκαιη νίκη της ομάδας της Ρόδου με 65-62 κόντρα στους Πατρινούς, για τη 17η αγωνιστική της Basket League

Ο Κολοσσός πέτυχε μία πολύ σπουδαία νίκη, στη μάχη της παραμονής στη Basket League, αφού κέρδισε στο κλειστό της Καλλιθέας Ρόδου, τον Προμηθέα με 73-70, για τη 17η αγωνιστική. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έχει πλέον ρεκόρ 6-11 και πήρε μία… ανάσα, στην προσπάθεια παραμονής της, στην κατηγορία. Από την άλλη, οι Πατρινοί έπεσαν στο 11-6.

Ο Ντάνι Αγκμπελέσε με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 τάπες, κυριάρχησε απόλυτα για τους γηπεδούχους, ενώ ο Δημήτρης Μωραΐτης που αγωνίζεται στον Κολοσσό ως δανεικός από την ΑΕΚ, είχε 2 πόντους (1/1δ., 0/4τρ.), 5 ριμπάουντ (4αμ.-1επ.), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα σε 18 λεπτά συμμετοχής (18:04’’). Για τον Προμηθέα, ο Δημήτρης Αγραβάνης είχε 20 πόντους και 8 ριμπάουντ. Να σημειωθεί ότι ο πάγκος των φιλοξενούμενων και ο Μάκης Γιατράς, πολλές φορές προκάλεσε με διαμαρτυρίες, με συμπεριφορές που δεν είναι σε καμία περίπτωση σωστές.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στον απόλυτο βαθμό, έχοντας το προβάδισμα τόσο στο τέλος της 1ης περιόδου με 20-9, όσο και στο τέλος του ημιχρόνου με 34-25. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 3 πόντους, σε 55-52 στο 30’, ενώ τα πάντα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες στο τέλος.

Ο Ταϊρόν Μπρέιζελτον με γκολ-φάουλ έκανε το 69-64 στο 39’ και μετά οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονταν ασταμάτητα, με αποτέλεσμα να δεχθούν από μία τεχνική ποινή, ο Λεωνίδας Κασελάκης και ο πάγκος του Προμηθέα. Ο Μάλκομ Γκρίφιν και ο Μπρέιζελτον πέτυχαν από μία βολή ο καθένας και έβαλαν μπροστά τον Κολοσσό με 71-64.

Κι όμως, με αλλεπάλληλα λάθη, οι γηπεδούχοι έδωσαν την ευκαιρία στους Πατρινούς να μειώσουν σε 71-70 μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Ο Λοβ με τζαμπ σουτ, έκανε το 73-70 για τον Κολοσσό, στα 16’’ πριν από το τέλος. Ο Λίποβι είχε δύο άστοχα τρίποντα και οι Ροδίτες πανηγύρισαν μία σημαντική νίκη, στη μάχη της παραμονής.

Διαιτητές: Γ. Πουρσανίδης.-Τζαφλέρης-Κ. Πουρσανίδης.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 34-25, 55-52, 73-70.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Άρης Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 18, Μπρέιζελτον 10, Γκρίφιν 10, Μωραΐτης 2, Λοβ 10, Ντάνιελς 4, Κρομά 15 (1), Τουτζιαράκης, Παύλος 4.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Χολ 5 (1), Μπαμπ, Λίποβι 10 (2), Αγραβάνης 20 (2), Μαυροκεφαλίδης 4, Κασελάκης 19 (1), Μάντζαρης 3 (1), Κατσίβελης 7, Έλις 2, Μαντζούκας.