Πύρρειος νίκη για Οσασούνα

Νίκησε τη Λεβάντε 2-0 αλλά είδε τον Τσίμι Άβιλα να βγαίνει με πρόβλημα στο γόνατο

ΙΣΠΑΝΙΑ ΛΑ ΛΙΓΚΑ 21η αγωνιστική

ΟΣΑΣΟΥΝΑ - ΛΕΒΑΝΤΕ: 2-0

ΓΗΠΕΔΟ: Ελ Σαδάρ

Πολύ σημαντικό βήμα για την παραμονή της έκανε η Οσασούνα επικρατώντας με 2-0 της Λεβάντε.

Η ομάδα της Ναβάρα είχε δοκάρι μόλις στο 7ο λεπτό με τον Τόρες και η Λεβάντε απάντησε λίγο μετά με ευκαιρία με τον Ροτσίνα. Στο 34' οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Τόρες αλλά ο διαιτητής δεν είδε παράβαση. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 55' το Σαδάρ πάγωσε όταν είδε τον Τσίμι Άβιλα να σφαδάζει στο χόρτο με πρόβλημα στο γόνατο. Το αστέρι της Οσασούνα βγήκε αλλαγή και πλέον αναμένονται τα αποτελέσματα των εξετάσεων. Στο 79', μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Βέσο χτύπησε τον Μπράσανατς. Ο διαιτητής ενημερώθηκε από το VAR και έδωσε το πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Ρούμπεν Γκαρθία και έκανε το 1-0. Ο Ιμπάνιεθ στο 82' ελευθερώθηκε ωραία αλλά πλάσαρε άουτ. Δύο λεπτά μετά όμως ο Καρδόνα έστρωσε για τον  Ινίγκο Πέρεθ που έγραψε το 2-0. Η Λεβάντε είχε ευκαιρία στο 86' με τον Μοράλες.

ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Ερέρα, Νάτσο Βιδάλ, Αριδάνε, Νταβίντ Γκαρθία, Εστουπινιάν, Ρουμπέν Γκαρθία, Μονκαγιόλα, Ρομπέρτο Τόρες (69'Πέρεθ), Μπράσανατς, Αντριάν (69'Καρδόνα), Άβιλα (58'Ιμπάνιεθ).

ΛΕΒΑΝΤΕ: Φερνάντεθ, Τόνιο, Καμπάκο, Ρούμπεν Βέσο, Πόστιγο, Καμπάνια, Ροτσίνα, Μιραμόν, Μελέρο (78'Bούκτσεβιτς), Ρότζερ, Μπόρχα Μαγιοράλ (72'Μοράλες).