Στα δύσκολα καθαρίζει ο Ρέμπιτς (VIDEO)

Με τον Άντε Ρέμπιτς να μπαίνει για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο και να σκοράρει, η Μίλαν πέρασε πολύ δύσκολα και πολύ τυχερά με 0-1 από το «Mario Rigamonti» απέναντι στην Μπρέσια που είχε τον έλεγχο και τις ευκαιρίες αλλά μετά το γκολ εξαφανίστηκε

SERIE A - 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΡΕΣΙΑ - ΜΙΛΑΝ: 0-1

Γήπεδο: Mario Rigamonti

Με τον Άντε Ρέμπιτς να μπαίνει για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο και να σκοράρει, η Μίλαν πέρασε πολύ δύσκολα και πολύ τυχερά με 0-1 από το «Mario Rigamonti» απέναντι στην Μπρέσια που είχε τον έλεγχο και τις ευκαιρίες αλλά μετά το γκολ εξαφανίστηκε. Εντελώς μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να έχουν κάποιες καλές στιγμές αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Στο δεύτερο μέρος και μέχρι το 65', στον αγωνιστικό χώρο υπήρχε μόνο η Μπρέσια που θα μπορούσε να έχει τελειώσει εύκολα το παιχνίδι ενώ μάλιστα πέτυχε και τέρμα που ακυρώθηκε. Η Μίλαν άντεξε την πίεση και αφού δε δέχθηκε το γκολ, πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και άρχισε να πιέζει εκείνη. Η λύτρωση ήρθε στο 71' με τον Άντε Ρέμπιτς να σκοράρει ξανά μετά τα δύο τέρματα απέναντι στην Ουντινέζε και να χαρίζει τη νίκη στους «ροσονέρι» που στη συνέχεια σκόραραν για δεύτερη φορά αλλά κι αυτό το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Η Μίλαν είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 15' με τον Ραφαέλ Λεάο να πατά περιοχή και να γυρίζει για τον Ιμπραΐμοβιτς που όμως δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ωραίο σουτ του Μπενασέρ που πέρασε λίγο έξω. Στο 19' Λεάο και Ζλάταν συνεργάστηκαν ξανά αλλά ο Γιόρονεν απέκρουσε την κεφαλιά του Σουηδού. Στο 31' η Μπρέσια είχε καλή στιγμή με τον Μπισόλι να γυρίζει για τον Αγιέ στο δεύτερο δοκάρι αλλά εκείνος για εκατοστά δεν έφτασε την μπάλα. Στο 34' οι γηπεδούχοι είχαν νέα καλή στιγμή με τον Τονάλι να εκτελεί ένα κόρνερ για τον Τορεγκρόσα που έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Σαμπέλι έκλεψε από τον Τέο και γύρισε για τον Αγιέ που πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ντοναρούμα απέκρουσε. Στο 41' οι «ροσονέρι» είχαν καλή στιγμή με τον Τέο να γυρίζει για τον Ιμπραΐμοβιτς που από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα έξω.

Η Μπρέσια είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 52' με τον Τορεγκρόσα να στέλνει την μπάλα λίγο έξω, ενώ στο 55' ο Τονάλι πέρασε για τον Μπισόλι που σούταρε αλλά ο Ντοναρούμα απέκρουσε. Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Τονάλι αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 58' ακόμα μία ευκαιρία για την Μπρέσια με τον Τονάλι να κάνει ωραία ενέργεια και σουτ που πέρασε λίγο έξω, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Τορεγκρόσα σούταρε και ο Ντοναρούμα απέκρουσε. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Ντοναρούμα σταμάτησε για ακόμα μία φορά τον Τορεγκρόσα. Στο 65' η Μίλαν είχε καλή στιγμή με σουτ του Τσαλχάνογλου που πέρασε λίγο έξω. Στο 71' και φυσικά κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, οι «ροσονέρι» άνοιξαν το σκορ με τον Τσαλχάνογλου να βρίσκει ωραία τον Ζλάταν που γύρισε από τα πλάγια με την μπάλα να φτάνει στον Ρέμπιτς που έκανε το 0-1. Πέντε λεπτά αργότερα η Μπρέσια απείλησε με τον Εντόι αλλά ο Ντοναρούμα απέκρουσε. Στο 83' η Μίλαν σκόραρε με τον Καστιγιέχο αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ νωρίτερα στον Ιμπραΐμοβιτς.

ΜΠΡΕΣΙΑ: Γιόρονεν, Σαμπέλι, Κιστάνα, Καντσελόρ, Ματεχού, Μπισόλι (89' Σκραμπ), Τονάλι, Ντεσένα (78' Εντόι), Ρόμουλο, Τορεγκρόσα, Αγιέ (80' Ντοναρούμα)

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Κόντι, Κιάερ, Ρομανιόλι, Τέο Ερναντές, Καστιγιέχο, Κεσί, Μπενασέρ, Τσαλχάνογλου (77' Κρούνιτς), Ραφαέλ Λεάο (58' Ρέμπιτς), Ιμπραΐμοβιτς