«Καθάρισε» από τη... βούλα ο Άρης

Με ένα πέναλτι του Γκάμα στο 58’, ο Άρης επικράτησε 1-0 της Ξάνθης

Χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα στο 58ο λεπτό ο Άρης επικράτησε της Ξάνθης με 1-0 για την 20η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Το ματς

Ο Άρης ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά, με την Ξάνθη να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο κι ενώ έκλεισε καλά τους χώρους μπροστά από την εστία της.
Το πρώτο μισό της αναμέτρησης, ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια μεγάλη ευκαιρία από τις δύο ομάδες, με την Ξάνθη ωστόσο να «αγγίζει» το γκολ στο 36ο λεπτό, μετά από ένα χαμένο κοντρόλ του Κουέστα που πρόλαβε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή.

Στο δεύτερο ημίχρονο  ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε, με τους Θεσσαλονικείς να βγάζουν περισσότερη ενέργεια και διάθεση να φτιάξουν φάσεις. Στο 47’, ο Γκάμα απείλησε τους φιλοξενούμενους με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, το οποίο όμως κατέληξε άουτ. Στο 57΄ η ομάδα του Μίχαελ Ένινγκ κέρδισε πέναλτι για ανατροπή του Σάσα από τον Μπαξεβανίδη. Ο Γκάμα εκτέλεσε εύστοχα (58’) και ο Άρης άνοιξε το σκορ. Παρά την προσπάθεια της Ξάνθης να αντιδράσει, οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και στο υπόλοιπο διάστημα του αγώνα και έφτασαν δίκαια στη νίκη (στο 87' ο Ντιγκινί σημάδεψε με κεφαλιά το δοκάρι), που τους κρατά σε τροχιά πλέι οφ.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Ροζ, Βέλεθ, Δεληζήσης, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια (92' Μπα), Γκάμα, Φετφατζίδης, Μαντσίνι (54’ Ντιγκινί), Λάρσον (85' Μαρτίνες).

ΞΑΝΘΗ: Άμπαντ, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Λισγάρας, Σόσα, Τερκί, Κοβάτσεβιτς (81' Ντε Αμορίμ), Τζουρίτσκοβιτς, Φασίδης (63’ Στάρτζεον), Φοσέ (59’ Εντουάρντο), Κάστρο.