2 ΣΧΟΛΙΑ

Παπαθεοδώρου: Ήμασταν χαλαροί στην άμυνα, δεν εκτελέσαμε σωστά το πλάνο μας

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου μίλησε μετά την ήττα της ΑΕΚ στην Ισπανία από την Μπούργος

O Hλίας Παπαθεοδώρου μίλησε μετά την ήττα της ΑΕΚ επί της Σαν Πάμπλο Μπούργος, υπογραμμίζοντας ότι το πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, στοίχισε στην Βασίλισσα.

Αναλυτικά δήλωσε:

«Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην Μπούργος. Ο τρόπος που ξεκίνησε το παιχνίδι ήταν το κλειδί για την αναμέτρηση. Ήμασταν κακοί στην άμυνα. Ξέραμε ότι είναι δύσκολο να παίζεις σε μία έδρα όπως της Μπούργος. Δεν εκτελέσαμε καθόλου σωστά το πλάνο μας. Δεν χρησιμοποιήσαμε σωστά τα φάουλ μας, τους αφήσαμε να γυρίσουνε την μπάλα και γενικότερα τους αφήσαμε να χτίσουν στο πρώτο ημίχρονο αυτήν τη διαφορά. Προσπαθήσαμε να αλλάξουμε κάτι στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν έιναι όμως τόσο εύκολο να γυρίσεις ένα παιχνίδι αν παίζεις καλά μόνο 20 λεπτά. Πρέπει να συνεχίσουμε, έχουμε δύο παιχνίδια ακόμα και πρέπει να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε».

Για τον τραυματισμό του Λάνγκφορντ και εάν η ατμόσφαιρα επηρέασε:

«Αύριο θα γυρίσουμε στην Αθήνα, περιμένουμε τα αποτελέσματα της μαγνητικής και θα ξέρουμε τα νέα. Σχετικά με την ατμόσφαιρα, είναι απόλαυση να παίζεις εδώ. Η ατμόσφαιρα ήταν εξαιρετική, υποστήριξαν την ομάδα τους με σωστό τρόπο και φυσικά απόλαυσαν την νίκη».

alimos - 23/1/2020 07:37

Κλασικό παιχνίδι σε ισπανικό γήπεδο που "γέρνει". Αν κάποιος δει το σκορ μόνο, το 93-76, δεν δείχνει τόσο τραγικό όσο η εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου.

Πάρα πολύ κακός Ρέι, και πολύ κακος Γιάνκοβιτς. Κακή νοοτροπία γενικά στο πρώτο δεκάλεπτο που κάναμε το πρώτο φάουλ μετά το 6ολεπτο. Στα θετικά, ότι στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα πάλεψε πολύ,... Συνέχεια έφαγε κάτω από 40 πόντους και έδειξε έναν εγωισμό αλλά το παιχνίδι είχε ουσιαστικά τελειώσει.

Ο κόουτς στο δεύτερο ημίχρονο δοκίμασε τα πάντα και μπράβο του, αλλά ευθύνεται για το κακό πρώτο ημίχρονο.

Σαν ήττα, για μένα ήταν αναμενόμενη. Πιστεύω θα τελειώσουμε με τριπλή ισοβαθμία με Μπούργος και Μπαντίρμα στις 8 νίκες, και θα βγούμε τρίτοι. Αν μπορέσουμε στην Γερμανία να πάρουμε το ματς, θα βγούμε δεύτεροι. (οι Γερμανοί είναι και αυτοί σε τραγικό φεγγάρι)