7 ΣΧΟΛΙΑ

Η ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ΑΕΚ

Διαβάστε τι έκαναν οι παίκτες και ο προπονητής της ΑΕΚ στο ματς με τον Βόλο

ΜΠΑΡΚΑΣ 7

Η πρώτη τελική προς την εστία του έγινε στο 89’ όταν νικήθηκε με την κεφαλιά του Γκουαροτσένα και ένα λεπτό μετά ο ίδιος παίκτη σε σουτ τον ανάγκασε την πρώτη και μοναδική του επέμβαση στο παιχνίδι. Σταθερός γενικά, στο γκολ η μπάλα περνάει κάτω από το σώμα του όμως… εκτελέστηκε από πολύ κοντά.

ΒΡΑΝΙΕΣ 7

Έπαιξε παθιασμένα, είχε σωστά τρεξίματα και επεμβάσεις, όμως στα πρώτα λεπτά έδειξε λίγο… επιπόλαιος στα μαρκαρίσματά. Ρίσκαρε βασικά σε κάποιες περιπτώσεις. Πήρε στο 21’ κίτρινη, ωστόσο στην πορεία ηρέμησε και τα πήγε περίφημα. Έγινε αλλαγή στο 81’.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ 8

Καλό παιχνίδι από τον Οικονόμου, ο οποίος ήταν κι αυτός που άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ με καρφωτή κεφαλιά μετά από κόρνερ. Και αμυντικά ήταν σταθερός. Δεν έλειψαν 2-3 λάθη που δεν κόστισαν.

ΣΒΑΡΝΑΣ 8

Καλό παιχνίδι και από τον Σβάρνα, αν εξαιρέσουμε δυο δυνατά μαρκαρίσματα που έκανε σε αντιπάλους σε σημεία που δεν υπήρχε κίνδυνος. Γενικά δείχνει σταθερότητα οσο περνά ο καιρός ο νεαρός αμυντικός της ΑΕΚ.

ΜΠΑΚΑΚΗΣ 7

Βοήθησε στο τακτικό κομμάτι, δεν είχε αμυντικά προβλήματα αφού τα έφερε εις πέρας. Επιθετικά θα μπορούσε να βοηθήσει περισσότερο.

ΣΙΜΑΝΣΚΙ 9

Σούπερ ντεμπούτο για τον Πολωνό κεντρικό χαφ. Επαιξε για πρώτη φορά βασικός και έδειξε σαν να βρίσκεται πολύ καιρό στην ομάδα. Αγωνίστηκε ως εσωτερικός κεντρικός χαφ στο πρώτο ημίχρονο και στην επανάληψη πίσω από τους δυο επιθετικούς. Έγινε αλλαγή στο 79’, αφού πρώτα σκόρπισε ενθουσιασμό με την εμφάνισή του. Απλός στις μεταβιβάσεις του, έπαιξε για την ομάδα και όχι να… φανεί ο ίδιος, είχε δυο τελικές, λίγο έλειψε να κερδίσει πέναλτι και να βγάλει ασίστ. Πήρε ακόμη και αρκετές στημένες φάσεις. Παίκτης που μπορεί να προσφέρει πολλά στην ΑΕΚ στο κέντρο έδειξε με το «καλημέρα» ο Σιμάνσκι.

ΣΙΜΟΕΣ 8

Καλό και ώριμο παιχνίδι από τον Αντρέ. Ως «κόφτης» στο ματς δεν είχε τόσα πολλά ανεβάσματα ωστόσο αμυντικά τα πήγε εξαιρετικά καλύπτοντας χώρους και βοηθώντας στην αμυντική λειτουργία της ομάδας.

ΛΟΠΕΣ 9

Εκπληκτικό παιχνίδι από τον Πορτογάλο αριστερό μπακ. Μονο το γκολ του έλειψε. Έφτιαξε τα δυο από τα τρία γκολ της ΑΕΚ, ενώ είχε συμμετοχή και στο γκολ του Αλμπάνη. Πολλά ανεβάσματα, εξαιρετική επιθετική βοήθεια και καθόλου αμυντικά προβλήματα. Απόλυτα συγκεντρωμένος στα καθήκοντά του. Στο γκολ του Βόλου δεν πρόλαβε τον σκόρερ, όπως είχε κάνει νωρίτερα με τον Τόρες, αλλά προσπάθησε και δεν φέρει ευθύνη. Ολη η άμυνα της ΑΕΚ ευθύνεται στο γκολ

ΣΑΜΠΑΝΑΤΖΟΒΙΤΣ 7

Πρώτο 90λεπτο του Σαμπανάτζοβιτς με την φανέλα της ΑΕΚ. Ήρεμος, μυαλωμένος, καλά τοποθετημένος τακτικά. Δεν έκανε το κάτι παραπάνω, αλλά είχε ένα ουσιαστικό παιχνίδι.

ΚΛΩΝΑΡΙΔΗΣ 7

Επέστρεψε στη βασική 11άδα της ΑΕΚ μετά από καιρό και βρήκε γκολ μετά από 477 ημέρες! Ο Κλωναρίδης… γύρισε και μπορεί να βοηθήσει την ομάδα με την ταχύτητά του σε κάποια ματς, όπως έδειξε σήμερα. Εγινε αλλαγή στο 61’, για να μην επιβαρυνθεί. Θα του κάνει καλό εν όψει της συνέχειας το σημερινό ματς.

ΑΛΜΠΑΝΗΣ 9

Εκανε σουπερ ματς και ο Αλμπάνης. Παίζοντας ως δεύτερος επιθετικός ήταν ασταμάτητος. Συνεχώς κίνηση για όλο το 90λεπτο, πάθος, διάθεση, σωστές επιλογές. Κάποιες στιγμές στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να παίξει λίγο πιο απλά, όμως γενικά η συνολική του παρουσία ήταν εξαιρετική.

ΑΛΛΑΓΕΣ:

ΝΤΕΛΕΤΙΤΣ 6

Μπήκε στο 61’ στη θέση του Κλωναρίδη. Έχασε μία… τρομακτική ευκαιρία να σκοράρει λίγα λεπτά μετά την είσοδό του, ενώ είχε και δυο σουτ. Έδειξε διάθεση, όμως του έλειπε ο ρυθμός και η αποτελεσματικότητα.

ΜΠΟΤΟΣ 7

Δεύτερο σερί παιχνίδι που ο Γιάννης – Φοίβος Μπότος παίρνει συμμετοχή από τον Καρέρα. Μπήκε στο 79’ στο παιχνίδι και έδειξε ξανά μεγάλη διάθεση να προσφέρει. Ετρεξε πολύ, μπήκε στο κλίμα τακτικής της ομάδας, πίεσε ψηλά, παίζοντας πίσω από τους δυο φορ. Δείχνει ό,τι είναι ένας παίκτης που εφόσον δουλευτεί καλά και πάρει λεπτά συμμετοχής μπορεί να προσφέρει. Ηταν καλύτερος απ’ ότι ήταν στο ματς με τη Λάρισα.

ΒΑΣΙΛΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ 7

Και ο Βασιλαντωνόπουλος πήρε χρόνο συμμετοχής για δεύτερο σερί ματς. Μπήκε στο 81’, δεν πρόλαβε να δείξει πολλά πράγματα, καθώς ήταν το διάστημα που το ματς είχε… τελειώσει. Είχε δυο ανεβάσματα.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ

ΜΑΣΙΜΟ ΚΑΡΕΡΑ 9

Εχει καταφέρει κάτι σπουδαίο: Να κάνει την ΑΕΚ χωρίς τους Τσιγκρίνσκι, Ολιβέιρα, Λιβάγια, Μάνταλο, Βέρντε, Κρίστιτσιτς, Γαλανόπουλο να αποδίδει εξαιρετικά! Αυτοί έλειψαν από το παιχνίδι του Βόλου κι όμως η ΑΕΚ πραγματοποίησε την καλύτερή της φετινή εκτός έδρας εμφάνιση παίρνοντας άνετα τη νίκη. Παίρνει απ’ όλους τους παίκτες το 100% κι αυτό είναι πολύ σημαντικό για την ομάδα. Ο Καρέρα βάζει τη σφραγίδα του. Το συνεχές (ΣΩΣΤΟ) τρέξιμο των παικτών, η αλληλοκάλυψη και η πίεση ψηλά είναι στοιχεία που είδαμε (και) στον Βόλο. Και μία όμορφη ΑΕΚ παρουσίασε απόψε στον Βόλο και ξεκούρασε παίκτες εν όψει Ολυμπιακού.

ΜΗΤΣΟΣ-ΚΑΤΟΥΝΑΞΗΡΟΜΕΡΟΥ21 - 23/1/2020 10:03

ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ....

ομως 8 σε Οικονομου με 2 εγκληματικα λαθη στη μικρη περιοχη ???

argy_risk - 23/1/2020 02:01

Εμένα με χαροποιεί ιδιαίτερα οτι οι αναπληρωματικοί μας παίκτες έπαιξαν τόσο καλά, αλλά τόσα χρόνια στο κουρμπέτι καταλαβαίνω και κάτι άλλο... Ότι και σούπερ ομάδα να έχεις αν οι αντίπαλοι σου θέλουν να σου κόψουν βαθμούς ή βαθμό θα κάνουν το παν, ειδικά αν κάνουν τα χατήρια του αφεντικού τους, το έχουμε δεί άλλωστε πολλές φορές και φέτος με αντιπάλους της ΑΕΚ, αν θέλουν να σε έχουν ξεκούραστο μήπως κόψεις βαθμό από τον αντίπαλο, για άλλων συμφέρον, θα είναι χαλαροί, ήμουν... Συνέχεια σίγουρος από την αρχή και ας ήξερα οτι παίζουμε με αναπληρωματικούς, οτι θα νικήσουμε εύκολα, μακάρι να κάνω λάθος και να είμαστε απλά σούπερ, αυτά!

aggelo21 - 23/1/2020 00:55

Παίδες, οι παίκτες έχουν καλά και κακά φεγγάρια, όπως όλοι μας... Συχνά βιαζόμαστε να τους καταδικάσουμε... Είμαστε ανυπόμονος λαός... Δεν μπορούμε να περιμένουμε... Και φυσικά χρειάζεται και ο κατάλληλος μέντορας για να ανεβάσει έναν παίκτη όταν είναι στα κάτω του και νομίζω ότι έχουμε πια τέτοιον...

Thana21 - 23/1/2020 00:15

Πολλοί πιστεύαμε στην αξία του Σιμάνσκι και φάνηκε κατευθείαν πόσο καλός παίχτης είναι.Θα προσφέρει πολύ στην ομάδα μας.Εκεί που η ΑΕΚ είχε μεγάλο θέμα στα χαφ,τώρα για το υπόλοιπο της σεζόν αλλά και για του χρόνου φαίνεται πλήρης η ομάδα μας στο κέντρο,τόσο ποσοτικά όσο και ποιοτικά.

Γιατί υπάρχει καταρχήν η ενίσχυση με Σιμάνσκι,ο Κρίστιτσιτς είναι σταθερά σε ανοδική πορεία από... Συνέχεια τότε που ήρθε ο Καρέρα,ο Σιμόες αρχίζει να ανεβαίνει τελευταία κάνοντας καλά παιχνίδια,ο Σαμπανάτζοβιτς είναι μια καλή λύση και ο Γαλανόπουλος έδειχνε βελτιωμένος πριν τον τραυματισμό.

Πολύ καλό είναι ότι εδώ και τρία παιχνίδια ο Λόπες θυμίζει τον παίχτη που ήταν την πρωταθληματική χρονιά,ο Αλμπάνης επίσης πολύ καλός τελευταία.

Συνέχισε μεγάλε Μάσιμο την πολύ καλή δουλειά που κάνεις με την ομάδα.Οπωσδήποτε να μείνει και του χρόνου.

ilias87 - 22/1/2020 23:18